Zdravie: Ľudia s atopickou dermatitídou sa často stretávajú s odmietaním

14.9.2019
lekár

Zdroj: pixabay

Páčil sa vám článok?

Pacienti trpiaci atopickou dermatitídou (AD) sa často stretávajú s odmietaním okolia. Šupinatá koža a škriabanie pacientov ľudí odpudzuje. Rozšírená je tiež mylná predstava, že ochorenie je nákazlivé.

Pri príležitosti sobotného Svetového dňa atopickej dermatitídy odborníci vyzývajú na väčšie porozumenie k atopikom.
Viceprezidentka Spoločnosti psoriatikov a atopikov Slovenska (SPaA SR) Ľubica Bergmannová upozornila, že AD nie je len povrchové ochorenie kože, ale zahŕňa aj infekcie, poruchy spánku, svrbenie, úzkosť či depresiu. Rovnako panuje mylná predstava, že ochorenie sa dá liečiť.

Záujmy pacientov s AD a inými kožnými chorobami zastupuje na Slovensku okrem Spoločnosti psoriatikov a atopikov Slovenska aj občianske združenie Bodkáčik. Spoločne sa snažia zlepšovať fyzickú i psychickú kondíciu pacientov, ale aj šíriť povedomie o daných chorobách.

AD sa prejavuje suchou pokožkou, začervenaním, svrbením či tvorbou chrást a mokvaním kože. "Ochorenie je súčasťou tzv. atopického komplexu, až v polovici prípadov sa kombinuje s alergickou nádchou alebo prieduškovou astmou. Navyše, choroba je sprevádzaná intenzívnym svrbením, ktoré spolu s charakterom kožných prejavov výrazne znižuje kvalitu života nielen pacienta, ale aj jeho rodiny," objasnila dermato-alergologička Jana Nemšovská.

Ide o imunologické ochorenie, pri ktorom imunitný systém reaguje aj na tie najmenšie alergény alebo dráždivé látky. Ako priblížila Nemšovská, trpí ním 12 až 16 percent detskej populácie. V posledných 30 rokoch sa jeho výskyt strojnásobil.

(TASR)

Páčil sa vám článok?