• Zdravie a životný štýl
  • 24.03.2019 18:00

Čo všetko skrýva desivé tajomstvo voodoo?

0 0
voodoo
Zdroj: shutterstock

Voodoo je nejednoznačné označenie pre skupinu náboženských kultov, ktoré vychádzajú zo spoločných koreňov v západnej Afrike.

Na území štátov Benin a Togo sa dodnes praktikuje prastaré náboženstvo vodoun, spočívajúce v uctievaní predkov a nebeských božstiev. Termínom „vodou“ alebo „vudu“ sa označuje náboženský kult rozšírený na Haiti a v Dominikánske jrepublike.

Ku kultu voodoo sa viaže celý rad zľudovených mýtov a povier (napríklad o prepichovaní bábik), ktoré vznikli predovšetkým na základe pokriveného spodobovania tohoto náboženstva ako akéhosi kultu zla a čiernej mágie v hororových filmoch.

Slovo voodoo tiež označuje kreolské rituály a bylinkové liečiteľstvo v americkom meste New Orleans, z ktorých sa spravidla vytratila pôvodná polyteistická náboženská tradícia.

Rituály

Voodoo nie je len sekta spojená s čiernou mágiou, je to ozajstné náboženstvo s pevne stanoveným poriadkom, ktoré v súčastnosti vyznáva okolo 60 miliónov ľudí. Aj vyznávači voodoo majú svojho najvyššieho boha, ten je však taký mocný a nedosiahnuteľný, že sa pri rituáloch väčšinou obracajú k bohom nižším - loa. Za tajomnými a strašidelnými rituálmi stojí len jedno - nakloniť si zlé aj dobré sily. Účastníci rituálov, ktorí upadajú do tranzu pri zvukoch bubnov a po konzumácii omamných bylín, majú za úlohu nakŕmiť loa a tým získať jeho priazeň, pripravit sa na prijatie Ducha.

Väčšina ľudí, pod vplyvom médií a filmov, pozerá na voodoo ako na zlo. Voodoo bolo odjakživa opradené desivým tajomstvom a tajomné veci človeka odjakživa desia. Ľudia vyznávajúci voodoo nie sú fanatici, ako by si mohla väčšina z nás myslieť. Voodoo berú veľmi vážne aj veľmi inteligentní ľudia.

Najzákladnejšie pravidlá voodoo:
- priaznivci voodoo vyznávajú jedného boha - Bondym
- zanedbávanie duchov môže byť veľmi nebezpečné, oslavovanie duchov rodine pomáha
- kľúčovým aspektom voodoo je liečenie chorých ľudí. Tieto uzdravujúce ceremoniály tvoria asi 60% všetkých voodoo ceremoniálov. Lieči sa pomocou bylín a duchov loa
- kňazmi môžu byť muži (hougan) aj ženy (mambo)
Ich poslaním je uzdravovanie, vyvolávanie a upokojovanie duchov, predpovedanie budúcnosti a výklad snov, čarovanie a ochraňovanie, pripravovanie nápojov a lektvarov na rôzne účely. Za tieto rituály si môžu kňazi nechať zaplatiť, ale nie je to podmienkou.

Druhy voodoo:

Rada -  je voodoo založené na rodinných bohoch, je to relatívne mierumilovné a šťastné voodoo.  

Petro - v niektorých oblastiach nazývané tiež Congo. Je to čierna mágia, voodoo rozhnevaných a odporných duchov. Práve pri tomto voodoo sa organizujú sexuálne ogrie, vytvárajú sa zombi a privoláva sa smrť. Je nutné si ale uvedomiť, že Rada voodoo (pozitívne, mierumilovné) vyznáva asi 95% priaznivcov voodoo. Práve z voodoo Petro pochádzajú všemožné desuplné historky, ale vyznavačov tohoto negatívneho voodoo je pomerne málo. Petro voodoo nie je pravé voodoo.

(vnen)

 


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.