Tipnite si, koľko elektroodpadu odovzdali ľudia v jednotlivých častiach Bratislavy

16.2.2018
0

Zdroj: ruzinov.sk

Páčil sa vám článok?

Najviac kilogramov elektroodpadu v rámci bratislavského mobilného zberu vyzbierali v roku 2017 v Novom Meste. V tejto mestskej časti sa tiež do zberu organizovaného Združením výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu - Envidom zapojilo i najviac domácností.

Konkrétne vyzbierali až 17.169 kg elektroodpadu. „Spolu 1007 nefunkčných elektrospotrebičov sme odvážali z 536 adries v Novom Meste,“ spresnila Jana Nahálková zo združenia.

Medzi ďalšími mestskými časťami, ktorých obyvatelia prejavili najväčší záujem o mobilný zber, patril Ružinov (434 domácností, ktoré celkovo odovzdali 811 ks elektrospotrebičov a 15.350 kg elektroodpadu) a takisto Karlova Ves, kde 833 ks elektrospotrebičov celkovo vážiacich 11.600 kg odovzdalo 373 domácností. V prepočte odovzdaných kg na obyvateľa sú na prvých miestach okrem Nového Mesta (0,45 kg na obyvateľa) a Karlovej Vsi (0,35) aj Podunajské Biskupice a Dúbravka (0,34 kg na obyvateľa).

Naopak, na opačnom póle sú mestské časti Rusovce a Čunovo, ktoré sa do mobilného zberu elektrospotrebičov podľa štatistík Envidomu vôbec nezapojili, pri prepočte odovzdaných kg na obyvateľa sú na spodných priečkach tiež Záhorská Bystrica, Jarovce, Devín, ale aj 16-tisícová Devínska Nová Ves, kde sa do mobilného zberu zapojilo iba 13 domácností.

Nahálková ozrejmuje, že na výsledkoch sa výrazne prejavuje komunikácia samotnej mestskej časti. „Tie samosprávy, ktoré sa snažia svojich obyvateľov intenzívne informovať prostredníctvom svojich infokanálov – miestneho rozhlasu, novín či letákov, sa zapájajú do mobilného zberu výraznejšie,“ skonštatovala.

Bezplatný celoročný mobilný zber elektroodpadu v Bratislave organizuje Envidom prostredníctvom stránky www.zberelektroodpadu.sk. Záujemcovi stačí navštíviť webstránku, vybrať si termín mobilného zberu elektroodpadu v mestskej časti Bratislavy, v ktorej býva, a postupovať podľa ďalších inštrukcií. „Termíny zberov dopĺňame priebežne. Objednávanie na jednotlivé termíny zberu uzatvárame dva dni pred konaním zberu. Po uzavretí objednávok na daný termín zverejníme nový termín zberu,“ vysvetľuje generálny riaditeľ združenia Peter Valent. Celoročný mobilný zber s online registráciou organizuje od roku 2015.

Za rok 2017 sa do mobilných zberov združenia zapojilo 2391 bratislavských domácností, ktoré odovzdali 5232 kusov starých spotrebičov s celkovou hmotnosťou viac ako 87 ton.

(TASR)

Páčil sa vám článok?