• Zdravie a životný štýl
  • 12.02.2018 20:10

Začala akcia s názvom Valentínska kvapka krvi

0 0
Starosta petržalky daroval valentínsku kvapku krvi - Darovanie1

Na území celej krajiny dnes začala tradičná kampaň Valentínska kvapka krvi. Akcia potrvá päť týždňov, teda do 16.marca.

Verejnosť sa do kampane môže zapojiť na celom Slovensku darovaním krvi na odberových miestach národnej transfúznej služby, na hematologicko-transfúznych oddeleniach nemocníc a na mobilných odberoch. Akciu organizuje Slovenský červený kríž spolu s Národnou transfúznou službou Slovenskej republiky.

Do druhej najväčšej náborovej kampane SČK, ktorá je už tradične spojená s Dňom zaľúbených, sa za uplynulých päť rokov zapojilo 130 645 dobrovoľných darcov, z toho bolo 23 420 prvodarcov. „Tento rok máme 23. ročník kampane. Vždy je podstatou prilákať a povzbudiť ľudí, aby sa na chvíľku zastavili a venovali trocha svojho času pre dobrú vec. Darovanie krvi je jednoduché a pritom nenahraditeľné," povedala generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová.
Pri jednom odbere, ktorý trvá 5 až 15 minút, sa odoberie 450 mililitrov krvi.

Čo sa týka podmienok darovania krvi, tú môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia nesmú vážiť menej ako 50 kíl, nesmú sa liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu, či byť po pôrode. Obmedzením môže byť aj návšteva niektorých krajín v nedávnej minulosti či operácia. Deň pred darovaním sa neodporúča piť alkohol a človek by sa nemal vystavovať ani zvýšenej fyzickej záťaži. Ženy môžu darovať krv každé štyri mesiace, muži raz za štvrťrok. Za najvzácnejších darcov sa považujú tí s negatívnym Rh faktorom krvi.

(TASR, nikicuki)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.