Začína sa medzinárodný festival poézie Ars Poetica. Vstup na koncerty i večery poézie je voľný

16.11.2017
0

Zdroj: youtube

Páčil sa vám článok?

V Bratislave sa dnes začína Ars Poetica. Už 15. ročník najväčšieho medzinárodného festivalu poézie na Slovensku privíta viac ako dve desiatky autorov z 12 krajín. Návštevníci podujatia sa môžu opäť tešiť na výrazné osobnosti súčasnej európskej i svetovej poézie.

Prehliadka originálnych imaginatívnych svetov popredných poetiek a básnikov sa koná vo V-Klube, A4 - priestore súčasnej kultúry a v SNG Café Berlinka. Úvodný večer poézie otvorí talentovaný debutant Viktor Suchý, ktorý sa po prvý raz predstaví na pódiu festivalu Ars Poetica. Slovenskú poéziu bude reprezentovať aj renomovaný básnik Ján Štrasser. Z Austrálie prichádza do Bratislavy Tom Petsinis, jeden z najuznávanejších austrálskych autorov nielen poézie, ale aj prózy. O vrchol prvého festivalového večera sa postará nemecká poetka Sylvia Geist.

Medzi najvýznamnejšie osobnosti tohtoročného festivalu patrí tiež oceňovaná poetka, spisovateľka a performerka Titilope Sonuga (na fotografii), ktorá sa prvýkrát predstaví v strednej Európe. „Titilope pochádza z Nigérie, má však už súčasne aj kanadské občianstvo. V jej poézii, a predovšetkým v jej performance, rezonuje to najlepšie a najmagickejšie z tradície Afriky, od šamanských spevov, cez spevy žien, matiek, jednoducho farby a tóny Afriky,“ dodáva riaditeľ festivalu Martin Solotruk.

Tretí poetický večer bude patriť európskej poézii platformy Versopolis. Návštevníci festivalu sa stretnú s oceňovanými básnikmi a mladými talentami ako Eva Luka (SR), Semier Insayif (Rakúsko), Laura Accerboni (Taliansko), Julien Delmaire (Francúzsko), Michal Habaj (SR) a Lies van Gasse (Belgicko). Medzi festivalové ťaháky sa radí aj multimediálne vystúpenie Nory Gomringer, poetky a performerky so švajčiarskym i nemeckým pasom. "Jej poézia sa sústreďuje na témy orálnosti a pamäti, jej vystúpenia sú plné energie a kľúčovým prvkom jej diel je humor," avizujú organizátori. 

Aktuálny ročník Ars Poeticy obohatia recitácie Lucie Hurajovej, mužským hlasmi festivalu sú Marek Majeský a Ivan Šándor. Súčasná svetová poézia zaznie opäť v multimediálnom spracovaní, o živé VJ sety sa postará Zdeno Hlinka. V programe ďalej figurujú koncerty, tanečné predstavenie, workshopy aj filmy.

Filmová časť festivalu sa uskutoční od 21. do 24. novembra v Kine Lumiére. Medzi filmovými lahôdkami, ktoré súvisia s poéziou, nechýbajú napríklad tituly Žltá, Neruda, Paterson, Para nad riekou, Káva a cigarety či Křižáček.

Na večery poézie a koncerty je vstup voľný.

(TASR)

Páčil sa vám článok?