Gondova ulica vraj nepatrí len Staromešťanom

7.10.2006
Páčil sa vám článok?

AD.: STAROMEŠTANIA NIE SÚ... Čitateľ Bratislavských novín vo svojom liste o parkovaní na parkovisku s organizovanou prevádzkou na Gondovej ulici zverejnený v BN 14/2005 okrem iného píše, že administratívny aparát (miestneho úradu) už asi prerástol poslancom staromestského miestneho zastupiteľstva cez hlavu. Tu treba povedať, že administratívny aparát miestneho úradu sa riadi zákonmi a uzneseniami miestneho zastupiteľstva.

S tým súvisí aj téma údajnej diskriminácie pri využívaní parkovania na parkovisku na Gondovej pre majiteľov parkovacích kariet. Z platného zákona č. 365/2004 o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) vyplýva, že diskrimináciou (priamou alebo nepriamou) je rozdielne zaobchádzanie s osobou a nie rozhodnutie podnikateľského subjektu o zmene zmluvných podmienok, zmene cenových podmienok a podobne, ako sa stalo v prípade Bratislavskej parkovacej služby (PBS) s.r.o.

Občania, ktorí mali zakúpenú parkovaciu kartu do 28. 2. 2005, uzatvárali zmluvný vzťah s BPS za podmienok platných v čase zakúpenia karty, preto nie je bez súhlasu zmluvných strán možné meniť podmienky zmluvného vzťahu.

BPS zmenila od 1. 3. 2005 podmienky na parkovanie, na čo má ako podnikateľský subjekt oprávnenie. Je na rozhodnutí občana - vodiča, či prijme tieto nové zmluvné podmienky. Zmluvné podmienky prevádzkovania parkoviska na Gondovej ulici sa nevzťahujú a ani sa nevzťahovali len na Staromešťanov, ako sa domnieva čitateľ, ale na všetkých vlastníkov parkovacích kariet. Čitateľ Bratislavských novín napísal 7. 3. 2005 vo veci parkovania sťažnosť na miestny úrad a odpoveď dostal 6. 4. 2005.

Parkovanie na parkovisku na Gondovej nebolo teda ,,výsadou“ Staromešťanov, BPS neporušila nijaký právny predpis a nezvýhodnila jednu skupinu motoristov pred druhou.

Miestny úrad mestskej časti Bratislava - Staré Mesto v odpovedi sťažovateľovi slušne napísal v rámci poučenia, že sa môže obrátiť na súd až po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov. Opäť je na občanovi, aby zvážil situáciu.

Pokiaľ ide o zle zaparkované vozidlá a parkovacie tyče - parkovacie kolíky, ak sa v centre nezvýši úroveň právneho vedomia vodičov, respektíve sa neposilnia represívne zložky na výkon kontroly, nie je možné ,,tyče“ odstrániť.

Inak sa dá ťažko dosiahnuť, aby občan, ktorý si kúpi parkovací box, mohol na ňom aj parkovať a nemusel ho nachádzať pravidelne obsadený cudzím vozidlom.

Uzamknutie zle zaparkovaného vozidla totiž situáciu nerieši - majiteľ parkovacieho boxu má miesto na parkovanie obsadené, hoci si ho riadne zaplatil. Pomohla by zmena legislatívy a spresnenie podmienok, keď zaparkované vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky a je možné ho odtiahnuť.
Monika Voleková, manažér pre komunikáciu s verejnosťou Miestneho úradu mestskej časti Bratislava - Staré Mesto
LIST ČITATEĽA

Páčil sa vám článok?