Predajú pozemky pod družstevnými bytmi

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

V uplynulých dňoch podpísal primátor Andrej Ďurkovský mandátnu zmluvu na predaj pozemkov vo vlastníctve hlavného mesta vlastníkom bytov a nebytových priestorov so spoločnosťou H-PROBYT.

Mesto tak začína splácať dlh voči občanom, keďže mestské zastupiteľstvo v predchádzajúcom volebnom období trikrát prerokovávalo návrh na predaj pozemkov pod družstevnými domami, návrh však ani raz nezískal dostatočný počet hlasov na prijatie uznesenia. Táto povinnosť však vyplýva mestu zo zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a súčasní poslanci mestského zastupiteľstva prijali platné uznesenie na minuloročnom júnovom zasadnutí. Ako nás informovala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová, podpísaním zmluvy sa začne systematicky pripravovať a realizovať prevod spoluvlastníckych podielov pozemkov predovšetkým pod bývalými družstevnými domami prakticky na území celého mesta. Ide o tie prípady, kde bytové družstvá nemali zriadené právo trvalého užívania pozemkov ešte za čias socializmu. Takéto pozemky, zastavané a priľahlé, prešli zo zákona o majetku obcí do vlastníctva hlavného mesta, ak právo hospodárenia patrilo národnému výboru alebo jeho investorsko- inžinierskej organizácii, napríklad Investingu.

Spoločnosť H-PROBYT bola vybraná vo verejnej súťaži, ktorú mesto uskutočnilo koncom minulého roku. Má bohaté skúsenosti s prevodmi vlastníctva bytov, nebytových priestorov a k nim prislúchajúcich pozemkov. Prevod spoluvlastníckych podielov pozemku sa začne pri tých domoch a žiadostiach vlastníkov bytov, kde sú pozemky už vedené na liste vlastníctva v prospech hlavného mesta. Súbežne sa budú realizovať zápisy ďalších pozemkov na list vlastníctva. Je predpoklad, že tieto prevody potrvajú asi tri roky. Do spoluvlastníckeho podielu pozemku bude patriť aj pozemok pod stanovišťom na kontajnery, prislúchajúce k domu. O začatí prípravy prevodu spoluvlastníckych podielov pozemku budú vlastníci bytov v konkrétnom dome informovaní.

„V súčasnosti magistrát eviduje niekoľkotisíc žiadostí občanov a denne pribúdajú desiatky ďalších,“ uviedla E. Chudinová. „Napriek snahe pracovníkov príslušných oddelení nie je v ich silách odpovedať individuálne na všetky žiadosti. Všetky žiadosti sú evidované v podateľni magistrátu a v evidencii pošty na príslušných oddeleniach. Zámerom je aspoň raz štvrťročne informovať bratislavskú verejnosť o postupe.“

Ako dodala, požiadať o prevod spoluvlastníckeho podielu pozemku prislúchajúceho k domu je právo, nie povinnosť vlastníka bytu. V prípade, že vlastník toto právo nevyužije, jeho vlastníctvo - byt v dome - je chránené právom zodpovedajúcim vecnému bremenu na pozemku a je zapísané v katastri nehnuteľností.

Páčil sa vám článok?