Piaty mostný pilier už skúmajú vrtmi

22.4.2009
0
Páčil sa vám článok?

Prípravnými prácami na železničnej časti sa vo štvrtok 16. apríla 2009 začala oprava Starého mosta. Oproti pôvodnej rekonštrukcii, ktorú plánovalo mesto a po ktorej mal dostať most úplne nový vzhľad, ide len o opravu.

Vzhľad mosta zostane po nej zachovaný. Najpodstatnejšou zmenou budú nové električkové koľaje v oboch smeroch, lepší chodník pre peších a nový pre cyklistov. O tom, že sa na Starom moste začalo skutočne niečo diať, svedčila začiatkom týždňa prítomnosť hŕstky robotníkov a technikov. Tí si postavili svoj „hlavný" stan na začiatku železničnej časti z petržalskej strany a kvôli manipulačným prácam museli najskôr postaviť montážny chodník.

Už v utorok 21. apríla sa podľa našich informácií začali prieskumné kontrolné vrty piateho piliera. Ide o ten istý pilier, do ktorého v minulosti narazila loď a ktorý nie je pamiatkovo chránený. Niektoré ďalšie časti mosta sú už chránené, vrátane zvyšných oporných múrov. Krajský pamiatkový úrad bude preto žiadať, aby bola pri oprave zachovaná maximálna opatrnosť a aby nedošlo k ich poškodeniu.

Hlavné mesto chcelo Starý most pôvodne zrekonštruovať komplexne - náklady mali byť vo výške asi 50 miliónov eur. Havarijný stav, finančná kríza, ale aj vyhlásenie častí mosta za kultúrne pamiatky a názory laickej i odbornej verejnosti donútili mesto napokon len k oprave. Myšlienky rekonštrukcie sa však nevzdáva a chce obnoviť architektonickú súťaž.

Svoj názor na Starý most z hľadiska bezpečnej plavby po Dunaji majú aj vodohospodári. Tí žiadajú zdvihnúť mostovku, aby mohli pod ním bezpečne plávať lode aj počas vyššej hladiny rieky. Mnohí občania, aktivisti a ochranári zase chcú zachovať pôvodný vzhľad Starého mosta, ktorý je podľa nich jedným zo symbolov Bratislavy.

(rob)

Na Starý most vyšli stroje, oprava by sa mala skončiť v októbri 2010.
FOTO - Robert Lattacher

Páčil sa vám článok?