V Krematóriiu budú opravovať terasu

8.10.2008
0
Páčil sa vám článok?

Návštevníci Krematória majú od polovice augusta sťažený prístup k obradnej sieni. Pohrebníctvo Marianum totiž rekonštruuje pochôdznu terasu pred obradnou sieňou.

Ako nás informoval riaditeľ pohrebníctva Miloslav Hrádek, práce by sa mali ukončiť týždeň pred Vianocami, presne 17. decembra 2008. Pre pozostalých a ďalších návštevníkov pietneho miesta to znamená, že aj cez Dušičky, v čase najvyššieho tlaku, treba rátať s iným prístupom.

Marianum preto prosí návštevníkov o maximálnu zhovievavosť ale i opatrnosť pri príchode i odchode z obradnej siene. Pohrebné a kremačné obrady sa budú uskutočňovať podľa technických možností v riadne stanovených termínoch.

Napriek tomu pokladá M. Hrádek tieto práce za nesmierne dôležité. Už v minulosti sme informovali, že autor národnej kultúrnej pamiatky, architekt Ferdinand Milučký mal výhrady aj proti drobným zmenám v bezprostrednom okolí areálu. Išlo vtedy o vybudovanie chodníka, ktorý v pôvodnom projekte nebol, pre ľudí by mal však obrovský význam.

Krematórium uviedli do prevádzky v januári 1969 a za takmer 40 rokov sa na ňom vykonalo len málo potrebných opráv, práve pre autorskú a pamiatkarsku ochranu. Po dvadsiatich rokoch síce vymenili kremačné pece, postupne sa tiež rekonštruovali interiéry a ostatné zázemie, a v roku 2000 zrekonštruoval pôchodznu terasu na streche, areál by však potreboval viac. Preto už na budúci rok zrekonštruujú budovy.

Na terajšiu rekonštrukciu poskytol magistrát dotáciu 10 miliónov korún, ostatné náklady, ktoré pre komplikovanosť práce ťažko odhadnúť, uhradí Marianum zo svojho. Autorom projektu rekonštrukcie je tvorca Krematória F. Milučký.

Gustav Bartovic

Páčil sa vám článok?