FOTO a VIDEO Moderný bulvár Mlynské nivy: Pribudnú širšie chodníky, podzemný kruhový objazd či cyklotrasy oddelené od cesty

12.11.2020
Matúš Vallo otvorenie ulice Mlynské nivy

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

Od pondelka bude dôležitá dopravná tepna Mlynské nivy po 1,5 roku opäť otvorená pre šoférov, cyklistov aj chodcov. Ukončí sa tak jedna z veľkých dopravných uzáver v Bratislave a Bratislavčania už nemusia hľadať obchádzky, ako túto lokalitu obchádzať. Novootvorená ulica prináša viacero vylepšení.

Prestavba ulice Mlynské nivy spojená s výstavbou autobusovej stanice sa začala v máji 2018, k jej uzavretiu pre MHD a autá došlo 18. februára 2019. Pôvodný projekt počítal s otvorením dopravy pre MHD ešte v minulom roku. "Hlavné mesto sa však rozhodlo projekt vylepšiť o viacero koncepčných riešení. Realizácia týchto vylepšení v následnej kombinácii s dopadmi koronakrízy znamenali presun otvorenia ulica na november 2020," informovalo vedenie mesta. Ulica Mlynské nivy meria tri kilometre, developer  aktuálne odovzdáva do užívania 0,5 kilometrový úsek medzi Karadžičovou a Košickou ulicou.

Na novej ulici pribudli rozšírené chodníky zo 4,2 m na 5,5 m, nové bezpečnejšie svetelne riadené priechody pre chodcov, bezpečnejšie ostrovčeky pre chodcov, presun obojsmernej cyklotrasy na severnú stranu ulice do bezpečnejšieho priestoru za autobusovou zastávkou, obojsmernú cyklotrasu aj v južnej strane ulice (po zrušení dočasnej autobusovej stanice). 

Súčasťou nového bulváru bude aj viac zelene. Developer zasadil levanduľu, v stredových pásoch medzi jazdnými pruhmi zeleň aj stromy. Dokopy by na Mlynských nivách mal developer vysadiť 150 stromov gledíčie SkylinePrestavba si vyžiadala kvalitnejšie betónové povrchy vozovky pred križovatkami a na zastávkach, komplexnú výmenu inžinierskych sietí, obnovenie kanalizácie a vybudovanie novej sútokovej komory. "Pod cestou sa nachádzali parovody, kabelovody, plynovod, vodovod, ale aj vyše stovka optických káblov a kanalizácia z konca 18. storočia. Všetky siete boli pod ulicou pôvodne vedené jej stredom," informoval developer HB Reavis. V prípade nehody alebo jednoduchej opravy napr. plynovodu, bolo v minulosti preto nutné rozkopať práve stred ulice, čo malo veľký vplyv na plynulosť dopravy.

Zdroj: Marián Dekan

​Súčasťou nového bulváru bude aj viac zelene. Stromy gledíčie trojtŕňovej sú mimoriadne odolné voči suchu, vlnám horúčav.

"Táto ulica je tzv. drobný showroom, nakoľko vedenie mesta veľmi dbalo na detaily, aby to bolo užívateľsky čo najviac prijateľné, praktické pre údržbu, každý jeden detail na ulici má svoj zmysel, dôležitá je bezbariérovosť, kvalitné obrubníky na zastávkach, ktoré neničia pneumatiky," vymenúva vylepšenia Jakub Gossányi šéf developmentu HB Reavis.

Výrazným prvkom ulice bude aj prvý podzemný kruhový objazd na Slovensku. Pri jeho tvorbe sa podľa slov Jakuba Gossányiho inšpirovali zahraničím, kde to vytvára mestotvorný prvok. Prinesie odľahčenie dopravy, pretože jej časť sa prirodzene odsunie pod povrch ulice, viac miesta pre zeleň, priechody a ďalšiu infraštruktúru - chodníky pre chodcov a cyklocesty. "Kruhový objazd sa nachádza 10 metrov pod zemou, je dobre osvetlený, široký, má približne priemer 32 metrov," spresnil Gossányi s tým, že sú pripravení aj na zimnejšie obdobie, pretože nájazdové rampy sú vyhrievané. Obslúži aj sever aj juh Mlynských nív, čiže je v ňom rezerva a dopravné napojenie na budúci rozvoj na východ ulice Mlynských nív. Umožní autám bezproblémové otočenie sa alebo odbočenie bez toho, aby sa navzájom blokovali s protiidúcimi vozidlami. Vjazdy a výjazdy budú ústiť do podzemnej garáže Stanice Nivy a v budúcnosti tiež do podzemných garáží okolitých projektov. Spojazdnia ho až s otvorením Stanice Nivy na budúci rok. 

Zdroj: Marián Dekan

Vstup do ​prvého podzemného kruhového objazdu na Slovensku,otvoria ho až s otvorením Stanice Nivy na budúci rok.

Čo sa týka riadenia križovatiek, mesto malo podľa slov Gossányiho od začiatku požiadavku modernizovať všetko vybavenie, radiče a techniku, ktorá to ovláda, napojiť ich a zabezpečiť hlavne dynamické riadenie križovatky, ktoré už je v moderných metropolách štandardom, keď sa podľa aktuálnej dopravnej situácie menia nastavenia križovatiek a semaforov.

„To, čo sa nám podarilo na ulici Mlynské nivy, sa snažíme uplatňovať pri všetkých verejných priestoroch – viac bezpečného miesta na pohyb pre chodcov a cyklistov, viac zelene a podpora verejnej hromadnej dopravy,“ hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Zdroj: Marián Dekan

Sprava predseda predstavenstva DPB,a.s Martin Rybanský, ​primátor Matúš Vallo

Keďže aj po otvorení ulice budú pokračovať stavebné práce na projekte Stanica Nivy, v tejto fáze nebude otvorená nová obojsmerná oddelená cyklotrasa na severnej strane ulice, ktorá sa nachádza v stavebnom priestore priľahlej budovy. „Určite ju chceme v budúcnosti dokončiť,“ tvrdí developer. Novinkou pre cyklistov bude aj cykloveža na Páričkovej ulici, ktorá uskladní 118 bicyklov.

Zároveň bude trolejbusová linka 202, ktorá sa vráti na svoju pôvodnú trasu cez Mlynské nivy, dočasne obslúžená autobusmi a linka 205 bude obslúžená trolejbusmi na duálny pohon. Trolejbusová linka 212 bude nateraz premávať po obchádzkovej  trase do polovice decembra, kedy v rámci plánovanej zmeny cestovných poriadkov začnú všetky tri trolejbusové linky jazdiť so skolaudovaným trolejovým vedením priamo na ulici Mlynské nivy.

Od pondelka sa otvorí aj Páričkova ulica pre individuálnu automobilovú dopravu jednosmerne - v smere z centra mesta. Na tejto ulici budú v úseku po Revúcku ulicu zároveň prebiehať práce na výmene krytov vozovky, reprofilácii komunikácie, vrátane novej oddelenej cyklotrasy. Po dokončení týchto prác na jar budúceho roku, prípadne skôr ak bude priaznivé počasie, sa na ulicu vrátia parkovacie miesta.

“V tejto chvíli otvárame cestu pre individuálnu automobilovú dopravu, autobusovú dopravu vrátane MHD, pre chodcov a cyklistov. Doprava bude obnovená okolo budovy VÚB a taktiež z Továrenskej ulice smerom na Mlynské nivy. Prejazdná bude aj ulica Páričkova. Chystáme aj drobnú vianočnú výzdobu, nech tu už aj v tejto sezóne máme príjemné prostredie,” hovorí René Popik, riaditeľ HB Reavis Slovakia.

​Práce na Stanici Nivy prebiehajú aktuálne najmä na streche, kde HB Reavis začal už aj s výsadbou zelene. V prvej fáze bolo vysadených vyše 50 stromov a kríkov zo 16 rôznych druhov, z ktorých niektoré dosiahnu výšku až 4,5 metra. Strechu však čakajú aj ďalšie fázy výsadby, keďže vo finále na nej bude viac ako 100 stromov a kríkov.

Rovnako pokračujú práce aj v interiéroch Stanice Nivy a na fasádach, kde zasklievajú okná takzvaných „riečnych kameňov“, ktoré je možno vidieť najmä zo strany Mlynských nív. Od strany ulice Páričkovej je už hotová konštrukcia viac ako 11 m vysokej plne automatizovanej cykloveže, ktorá s otvorením Stanice Nivy zaparkuje až 118 bicyklov. Práce na projekte sa postupne presunú do interiéru, kde sa budú v budúcom roku finišovať jednotlivé prevádzky aj samotná stanica tak, aby bol projekt otvorený koncom leta 2021.

 V súvislosti s otvorením bulváru sú upravené trasy liniek MHD nasledovne:

  • Linky 21, 25, 50, 70, 88, 202 a 210 budú premávať po pôvodných trasách, ruší sa obchádzka po Páričkovej ulici.
  • Linky 21, 25 a 88 budú začínať pred novou budovou autobusovej stanice.
  • Linka 50 bude premávať cez Mlynské nivy, v smere k OD Slimák cez Svätoplukovu a Páričkovu.
  • Linka 70 bude premávať cez Karadžičovu a Mlynské nivy.
  • Linka 202 bude začínať na Rajskej (Nemocnica sv. Michala) a premávať po Mlynských nivách. Budú ju dočasne obsluhovať autobusy.
  • Linka 210 bude v oboch smeroch zachádzať pred novú budovu autobusovej stanice a bude zastavovať v každom smere na samostatnom nástupišti. Cestujúcim odporúčame venovať zvýšenú pozornosť cieľu spoja, ktorý je zobrazený na informačných tabuliach.
  • Linka 205 bude premávať cez Mlynské nivy a Svätoplukovu. V smere na Trnávku bude do polovice decembra obsluhovať aj zastávku Špitálska.
  • Linky 208, 212 a N72 budú až do času finalizácie trolejového vedenia premávať po obchádzkových trasách. Obnovenie pôvodných trás sa predpokladá v polovici decembra.
  • Linka X72 bude zrušená – nahradí ju linka 202 v pôvodnej trase.

 

(nc,ts)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie