V Bratislave by malo vzniknúť Národné kultúrne a kongresové centrum. Bude na mieste Istropolisu?

12.2.2020
0

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

V Bratislave by v nasledujúcich rokoch malo vzniknúť Národné kultúrne a kongresové centrum. Na jeho vybudovanie by malo byť do roku 2026 vyčlenených do 60 miliónov eur. V stredu o tom na svojom zasadnutí rozhodla vláda.

Hlavným cieľom projektu je vytvoriť v hlavnom meste moderné a multifunkčné centrum, ktoré bude organizovať a hostiť národné aj svetové kongresové a kultúrne podujatia rôzneho charakteru. Ide napríklad o medzinárodné kongresy, kultúrne a odborné podujatia na najvyššej úrovni, podujatia štátnej a verejnej sféry, ale aj menšie športové podujatia. Jeho vybudovaním by sa podľa predkladateľov materiálu podporil aj samotný rozvoj kongresového turizmu v Bratislave a na Slovensku.

Občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum predložilo Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu zámer vybudovať v Bratislave toto centrum a požiadalo aj o pomoc pri jeho financovaní. Z predloženého materiálu vyplýva, že Bratislava "ako jediné hlavné mesto v Európe nemá kongresové či kultúrne centrum, dokonca ani mestskú kultúrnu halu."

Z návrhu kongresového centra vyplýva, že najväčšia hala by mala mať kapacitu 3000 miest a menšia okolo 500 miest na sedenie. Celková kapacita centra je odhadovaná približne na 4800 miest. Lokalita, kde by malo byť centrum vybudované, zatiaľ určená nebola. Avšak medzi požadované kritériá pri jeho vybudovaní je zaradené širšie centrum mesta, všetky druhy MHD v pešej dostupnosti do pár minút, blízkosť dostatočného počtu hotelových kapacít či pozemok s výbornou viditeľnosťou.

Najčastejšie sa hovorí o tom, že na centrum by sa mala prebudovať budova Istropolisu. Či by sa celkom zbúrala alebo zrekonštruovala, nám zatiaľ jasné nie je. oslovili sme magistrát s otázkou, akéý má k tomuto zámeru postoj. "Vnímame, že Bratislava by mala mať reprezentatívne kongresové centrum. Zároveň registrujeme snahy viacerých developerov, ktorí v rámci svojich projektov takéto kongresové centrum plánujú. Dá sa preto predpokladať, že v dohľadnej dobe nejaké kongresové centrum v Bratislave vznikne, a to bez ohľadu na štátnu dotáciu pre tento konkrétny projekt. Tému podpory kultúrneho a kongresového centra na mieste súčasného Istropolisu iniciatívne otvoril v novembri minulého roka počas výjazdového rokovania vlády v Bratislave premiér Peter Pellegrini. Deklaroval vtedy, že vláda je pripravená zúčastniť sa výraznou mierou financovania tohto centra v Bratislave a predložený vládny materiál preto vnímame ako pokračovanie v uvedenom zámere vlády," reagoval na naše otázky hovorca magistrátu peter Bubla. "Bližšie informácie o projekte však nateraz nemáme a mesto Bratislava nie je zúčastnenou stranou projektu," dodal.  

S otázkou, či nové centrum vyrastie na mieste Istropolisu, sme sa obrátili aj na úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho, keď získame odpoveď, článok budeme aktualizovať.

Financovanie výstavby projektu Národného kultúrneho a kongresového centra plánuje byť realizované prostredníctvom účelovej dotácie, ktorú bude čerpať občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum v celkovej sume do 60 miliónov eur. V prípade, ak si realizácia výstavby projektu vyžiada zvýšené náklady, hradené budú prípadným kapitálovým vstupom investora, bankovým úverom alebo kombináciou týchto možností. Čerpanie dotácie je naplánované na obdobie šiestich rokov 2021 až 2026.

Vláda zároveň uložila predsedovi Úradu vlády SR pre investície a informatizáciu Richardovi Rašimu (Smer-SD), aby do 31. decembra predložil štúdiu uskutočniteľnosti zámeru vybudovania centra na posúdenie Útvaru hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR. Zároveň, aby do 31. decembra 2021 predložil projekt vybudovania centra, ktorý by mal následne posúdiť Útvar hodnoty za peniaze.

Raši tvrdí, že Slovensko si zaslúži dôstojné kultúrne a kongresové priestory, pretože za posledné roky do toho nikto neinvestoval. Výber lokality podľa neho zatiaľ známy nie je. Ako tvrdí, rokovania na umiestnenie centra sa môžu začať. Prínos takéhoto centra je "dôležitý pre mesto, štát, ale aj celú spoločnosť".

Podľa Rašiho ide o projekt, ktorý má dlhodobý horizont. "Je dôležité, že sme teraz schválili zámer," povedal po rokovaní vlády. Ako doplnil, jeho schválením sa môže začať pracovať na tom, aby mohla byť novej vláde doručená štúdia uskutočniteľnosti zámeru vybudovania centra. Doplnil, že celý projekt bude posúdený Útvarom hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR, ale aj Európskou komisiou.

(ms, tasr)

Páčil sa vám článok?