• Výstavba
  • 24.01.2019 13:30

FOTO: Na Hlavnej stanici už fungujú nové výťahy a podchod

0 0
Výťah na Hlavnej stanici
Zdroj: TASR

Na Hlavnej stanici bol vo štvrtok spustený do prevádzky zrekonštruovaný bývalý batožinový podchod a nové samoobslužné výťahy na nástupištiach 1 až 5.

ŽSR tvrdia, že takto zabezpečili bezbariérový prístup a väčší komfort nielen imobilným cestujúcim z predstaničného priestoru priamo na jednotlivé nástupištia k vlaku, a to bez nutnosti sprevádzania cestujúcich zamestnancami stanice cez koľajisko úrovňovými priechodmi. "Prístup k výťahom je vybavený aj vodiacimi lištami a Braillovým písmom pre nevidiacich a slabozrakých cestujúcich," podotkol hovorca Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Michal Lukáč.

Hokejové majstrovstvá sveta sa budú v hlavnom meste konať čo nevidieť. Minulý rok avizovali predstavitelia vlády a štátnych železníc, že sa hlavná stanica dočká prestavby a bude kompletne rekonštruovaná. Toto však už neplatí, a dnes hlavnú stanicu a jej okolie čaká súbor menších zmien a prác, ktoré podľa slov hovorcu ŽSR Michala Lukáča by mali byť ukončené v apríli 2019.

O rekonštrukcii Hlavnej stanice sa v Bratislave hovorí už roky, ale jej realizácia je zatiaľ v nedohľadne. Minister dopravy Arpád Érsek najnovšie pripustil, že ak by sa plechová prístavba zbúrala, tak by na tomto mieste napokon mohla zostať stáť len historická budova. Viete si predstaviť aj takéto riešenie?

Bezbariérová prístupová cesta pre zdravotne postihnutú osobu a osobu so zníženou pohyblivosťou vedie cez vstupnú halu prijímacej budovy nájazdovou rampou do odchodového či príchodového vestibulu a na nástupište číslo 1. "Cesta na nástupištia 2, 3, 4 a 5 pokračuje z nástupišťa 1 samoobslužným výťahom do podchodu pod koľajiskom a ďalej podchodom k samoobslužným výťahom na jednotlivé nástupištia (na nástupište 6 priamo z nástupišťa 1)," spresnil Lukáč. V prípade nefunkčnosti výťahov zabezpečia ŽSR bezpečný prístup na nástupište sprevádzaním imobilného cestujúceho zamestnanci železničnej stanice. Pre včasný nástup imobilného cestujúceho do vlaku sa podľa Lukáča odporúča príchod na železničnú stanicu 30 minút pred odchodom vlaku.

Zdroj: TASR

Hlavnú stanicu čakajú pred májovými majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji ešte menšie úpravy. Pribudnúť má nové svetelné označenie stanice (hlavný nápis), štyri nové pokladnice v čakárni, nové graficky atraktívne "polepy" na sklenených plochách, nový grafický orientačný systém či na druhom podlaží budovy osadenie sadrokartónu medzi reštauráciou a čakárňou. Zároveň sa má realizovať čistenie a výmena svietidiel a odstrániť sa má aj vizuálny smog. ŽSR sľubujú hĺbkové čistenie podláh, obkladov, schodísk, podchodov i zábradlí.

Železnice neupúšťajú ani od plánu v budúcnosti komplexne zrekonštruovať Hlavnú stanicu. V decembri 2018 bola schválená pracovná skupina, zriadená za účelom návrhu komplexného a dlhodobého riešenia pre rozvoj a modernizáciu stanice. Pracovná skupina má navrhnúť aj čiastkové zmeny stanice v súvislosti s májovými majstrovstvami.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.