VIDEO: Laureátmi Ceny Nadácie Tatra banky za umenie sú aj I. Ostrochovský a M. Valent

28.11.2020

Zdroj: koláž abn - FB Tatra Banka

Páčil sa vám článok?

Laureátmi 25. ročníka Ceny Nadácie Tatra banky za umenie sa stali Ivan Ostrochovský, Mila Dromovich a Klára Jakubová, Martina Figusch Rozinajová a Ján Filípek, Miloš Valent, Lucia Tkáčová a Katarína Kucbelová. Informovala o tom hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Dodala, že v roku 2020 sa nadácia vzhľadom na mimoriadne celospoločenské udalosti rozhodla výnimočne finančne odmeniť okrem víťazov aj všetkých umelcov nominovaných na Hlavnú cenu. Sošku Múzy si v Hlavnej cene v kategórii audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas odniesol Ostrochovský za réžiu filmu Služobníci. Dromovich a Jakubová boli ocenené v kategórii divadlo za réžiu divadelného projektu Kosmopol, ktorý sa zameriava na dejiny meštianskej spoločnosti Banskej Štiavnice 20. storočia. Za autorstvo nového Školského písma "písmo Skolske" si cenu nadácie v kategórii dizajn odniesli Figusch Rozinajová a Filípek, ktorí sa rozhodli spoločne zdigitalizovať a zmodernizovať školské písmo a prispôsobiť ho ľavákom a žiakom s poruchami učenia. 

Z oblasti hudby ocenili Valenta za album Solamente naturali: Musica Globus, Live Concert in Esterháza (vydavateľstvo Pavian Records). V oblasti výtvarného umenia dostala ocenenie Tkáčová za ideový návrh a koncepciu ročného projektu Zlaté časy, realizovaného v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. V kategórii literatúra získala cenu Kucbelová za prozaickú knihu Čepiec (Slovart).

Porota zložená z doterajších laureátov ocenila aj mladých tvorcov do 35 rokov - Martina Smatanu za réžiu animovanej snímky Šarkan, Tomáša Procházku za réžiu inscenácie Requiem pre priateľa v rámci inscenácie HEY! Slováci (MD Žilina), Juraja Hariša a kolektív za návrh a realizáciu komunitného projektu Suť na park – Suťomlat (Nová Cvernovka), Juraja Čokynu za autorstvo knihy A okraje máš kde? (vydavateľstvo N Press), Andreja Dúbravského za samostatnú výstavu POTENTIAL WASTED (DITTRICH & SCHLECHTRIEM, Berlin), ako aj Kristínu Miháľovú a Jakuba Šedivého za autorstvo a interpretáciu piesne I Wish.

Ocenení získali bronzovú sošku Múzy udelenú v kategórii Hlavná cena a plaketu udelenú držiteľom ocenenia Mladý tvorca. Obe ceny vytvoril slovenský sochár a výtvarník Daniel Brunovský. Oceneným patrí tiež finančná odmena. Návrhy nominácií predkladala akadémia zložená z laureátov ocenenia v uplynulých rokoch. Finálne nominácie a laureátov následne vybrala odborná porota. Jej tohtoročnými členmi boli Wanda Adamík Hrycová, Peter Bebjak, Michal Vajdička, Richard Stanke, Vlasta Kubušová, Pavol Bálik, Michal Novinski, Matej Drlička, Miroslava Vallová, Koloman Kertész Bagala, Bohunka Koklesová a Alexandra Kusá. Porote predsedal Michal Liday, predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky.

(TASR)

Páčil sa vám článok?