VIDEO: Polícia pred Úradom vlády zadržala niekoľko osôb - pri protestoch boli zranení aj traja mestskí policajti

18.10.2020

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Polícia počas sobotného protestu v Bratislave zadržala niekoľko osôb. Viac informácií poskytne, keď to situácia dovolí. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff. Na nepovolenú demonštráciu reagoval na sociálnej sieti aj primátor Matúš Vallo, ktorý tvrdil, že zranení boli aj traja mestskí policajti.

 "Sobotné neohlásené zhromaždenie sa v priebehu pár minút zmenilo na zhluk agresívnych ultrapravicových radikálov v niektorých prípadoch i pod vplyvom alkoholu," priblížilo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave na sociálnej sieti. Ako dodalo, zúčastnené osoby aj napriek opakovaným výzvam polície použili zápalnú pyrotechniku, ktorou sa navzájom zranili, keď jeden z prítomných ju vhodil medzi zhromaždených.

Polícia na sociálnej sieti zverejnila aj video, na ktorom vidno ako účastníci protestu rozoberajú na Námestí slobody dlažbu a rozbíjajú ju na menšie kusy a následne ich hádžu smerom na policajtov strážiacich Úrad vlády: 

Obyvatelia centra Bratislavy a náhodní okoloidúci sa obrátili so žiadosťou o pomoc na policajný zbor. "Viaceré protiprávne konania zúčastnených osôb prerušila poriadková jednotka, ktorá vytvorila kordón na prehradenie priestoru. Keďže útočníci od tohto konania opakovane neupustili, poriadková jednotka použila donucovacie prostriedky, a to slzotvorný plyn a špeciálnu vodnú striekačku na obnovenie verejného poriadku," doplnila polícia. Dodala, že na mieste bolo zranených viacero osôb, medzi nimi aj príslušníci policajného zboru. Neohlásené zhromaždenie sa konalo v čase núdzového stavu, kedy je platný zákaz zhromažďovania sa osôb v skupinách viac ako šesť ľudí. "Z miesta zhromaždenia ultrapravicových radikálov sa stalo bezpečnostné riziko," uzavrela polícia.

"Je naozaj úbohé, že v čase, keď u nás alarmujúco narastá počet nakazených koronavírusom, je vyhlásený núdzový stav a zákaz zhromažďovania sa, sa nájdu ľudia, ktorí nič z toho nerešpektujú. Demonštrácia, ktorá nemá skutočný obsah a jej jedinou úlohou je primitívna provokácia, je zúfalým pokusom ultras a radikálnej pravice upútať na seba pozornosť. Nikto z demonštrujúcich nereagoval na výzvy polície, aby sa rozišli, vzhľadom na núdzový stav a zákaz zhromažďovania sa. V pohotovosti máme stovky policajtov, ktorým chcem aj touto cestou poďakovať za fantastickú prácu. Nie, nenecháme sa vyprokovovať. Nepristúpime na ich primitívnu hru, keďže ich jediným cieľom je vyvolať roztržku a pobiť sa. V čase, keď dôkladne kontrolujeme nosenie rúšok aj na verejnosti, sa títo ľudia bez štipky empatie zhromažďujú a predstavujú tým obrovské riziko pre všetkých slušných ľudí. Ak si niektorí z nich myslia, že ujdú spravodlivosti, sú na omyle. Takéto správanie sa by nemalo v našej spoločnosti miesto ani v čase, kedy by celá krajina nebojovala s koronavírusom," povedal na margo protestu minister vnútra Roman Mikulec.

Na nepovolený protest reagoval na sociálnej sieti aj bratislavský primátor Matúš Vallo: "Včera som v zlých správach z posledných dní našiel aj jednu dobrú - vývoj počtu infikovaných v Bratislave sa stabilizoval. Je to vďaka vášmu zodpovednému správaniu a uvedomeniu si miery nebezpečenstva, v ktorom sa dnes nachádzame. V absolútnom protiklade k tomu je dnešné správanie futbalových „fanúšikov“ podporených aj straníckymi špičkami Kotlebovcov. Chlapci majú problém s opatreniami, ale okrem spŕšky vulgarizmov či vytrhaných dlažobných kociek predviedli len to, že najviac majú problém sami so sebou a s vlastnou agresivitou. Nesprávame sa zodpovedne, aby to niekto takýmto spôsobom, ignorujúc všetky bezpečnostné a hygienické opatrenia maril. Nechceme už vidieť takúto demonštráciu nezodpovednosti a hlúposti v našom meste. Trom našim zraneným mestským policajtom prajem skoré uzdravenie." Zároveň v následnej diskusii dodal, že hneď po skončení protestov na miesto vyšli pracovníci technických služieb, aby vyčistili verejné priestranstvo, kde sa konala táto divoká protivládna demonštrácia. 

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie