Premiér Matovič: "Zakázané budú všetky hromadné podujatia, kým krivke nárastu nezlomíme väzy..."

27.9.2020

Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Páčil sa vám článok?

Na Slovensku môže prísť k úplnému zákazu hromadných podujatí. Na sociálnej sieti to v súvislosti s nárastom infikovaných na nový koronavírus naznačil predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO), ktorý predpokladá, že trvanie tohto zákazu potrvá "kým krivke nárastu spoločnými silami nezlomíme väzy".

"478 túto sobotu (minulú 131) = to je nárast o 265%! Prosím každého človeka otvorenej mysle, aby ste vo svojej rodine a priateľom vysvetlili, ako je veľmi dôležité s okamžitou platnosťou nasadiť najprísnejšie možné ochranné opatrenia a nečakať na “príkazy zvrchu”," napísal dnes na sociálnu sieť Igor Matovič. 

Opatrenia, ktoré navrhla pandemická komisia prijať od 1. októbra budú podľa premiéra určite platiť minimálne podľa pôvodného návrhu. "Ale skôr sa obávam, že za tak drastického nárastu počtu prípadov budeme musieť prísť s úplným zákazom hromadných podujatí akéhokoľvek druhu," uviedol.

Obáva sa, že kým sa prejaví efekt brzdiacich opatrení, najbližšie týždne prinesú ďalšie rekordné prírastky. Vyzval preto verejnosť k zodpovednosti i aktívnemu obmedzeniu rizika šírenia pandémie. "Zrušte prosím rodinné a firemné oslavy, slávnosti, svadby, kary, ale aj obyčajné rodinné a kamarátske návštevy. Noste rúško všade vo vnútri, aj v spoločnosti známych kolegov. Nechoďte na akékoľvek športové či kultúrne podujatie, hoci vás to veľmi láka,“ vyzýva premiér.

"Viem, že žiaden politik nemá záujem byť poslom zlých správ. Niekto to však robiť musí, ak nechceme, aby nám tu zavládla totálna anarchia akú sme videli na jar v Lombardii. Že mi to ľudia zrátajú v preferenciách? Viem. Ale úprimne? Je mi to teraz úplne jedno, hoci aj ľúto. Prioritu mám len jednu - zdravie a životy. Bohužiaľ, prezentované číslo Ro rovné 1,15 bolo absolútne hausnumero, ktorého klamu som aj ja podľahol. Reálna dynamika šírenia vírusu medzi nami je výrazne vyššia a čísla z tohto týždňa to krásne dokazujú. O to viac teraz musíme spoločne zabrať. Dík za pochopenie," dodal vo svojom statuse Matovič.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie