Minister zdravotníctva Marek Krajčí mal negatívny test na ochorenie COVID-19

26.9.2020

Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Páčil sa vám článok?

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) mal negatívny test na nový koronavírus. Je však stále chorý a potrebuje sa doliečiť. Informoval o tom na sociálnej sieti. V izolácii ostal po tom, čo mal pracovné stretnutie s pozitívnou osobou.

Na margo vysokého počtu pozitívne testovaných za piatok (25. 9.) Krajčí hovorí, že Slovensko sa dostalo nad kritickú hranicu. Vysvetľuje, že tá je 40 nových prípadov za 14 dní na 100.000 obyvateľov. "Tú Slovensko prekonalo pred pár dňami a po niekoľkých týždňoch konštantného reprodukčného čísla 1,156 nám stúplo na 1,206. Dostali sme sa do exponenciálnej fázy rastu," konštatuje minister.

Trvá približne 30 dní, kým na tieto čísla zareagujú aj počty chorých v nemocniciach. Niektoré nemocnice podľa Krajčího už reprofilizujú ďalšie lôžka na infekčný profil. "Žiaľ, vymklo sa nám to z rúk. Tí, čo kričali hamujte, snáď už teraz budú vypočutí," poznamenal.

Minister pripomína niekoľko zásad, ktoré by mal človek v čase nákazy dodržiavať. Mal by sa vyhnúť dlhodobým kontaktom, rozhovorom, zábavám, oslavám či posedeniam pri jedle s ľuďmi. Hlavne s tými, ktorí nepatria do jeho bezprostredného okolia. Ak je stretnutie nevyhnutné, malo by byť podľa Krajčího čo najkratšie a s dodržaním odstupu. V interiéri by sa mali ľudia pohybovať výhradne s rúškom na tvári, podotkol Krajčí. Dodal, že podľa možností si veci možno vybaviť telefonicky alebo online stretnutiami.
 

"Vo voľnom čase chodím s blízkymi do prírody, športujem, konzumujem pestrú stravu plnú vitamínov. V žiadnom prípade sa nestretávam so seniormi, chronicky chorými, ľuďmi s veľkou nadváhou, ak to nie je absolútne nevyhnutné," radí šéf rezortu zdravotníctva. Osoba, ktorá sa cíti chorá, má zostať doma, až kým úplne nevyzdravie. "Radšej deň, dva naviac," podotkol Krajčí. Ak sa pridruží aj horúčka, potom by sa mala osoba objednať na test na webovej stránke korona.gov.sk.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie