Termín procesu s Gustávom Krajčim v kauze zmareného referenda stále nie je vytýčený

17.8.2020
0

Zdroj: TASR - Štefan Puškáš

Páčil sa vám článok?

V kauze zmareného referenda, kde figuruje ako obžalovaný exminister vnútra Gustáv Krajči, Okresný súd Bratislava I nemohol vytýčiť termín pojednávania, keďže je konanie naďalej prerušené.

Prípad bol pridelený novej zákonnej sudkyni, keďže doterajší sudca OS Bratislava I Roland Kemény je dlhodobo práceneschopný. Jeho trestné veci sa prerozdeľovali medzi iných sudcov tohto nižšieho bratislavského sudcu.

"Za sudkyňu OS Bratislava I som bola vymenovaná v júni 2020. Dodatkom rozvrhu práce som bola pridelená na trestný úsek. Po prerozdelení spisov sa budem postupne oboznamovať s obsahom takmer stovky pridelených spisov, to znamená aj s obsahom a štádiom trestného konania, na ktoré sa pýtate," uviedla prostredníctvom hovorcu Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavla Adamčiaka sudkyňa Marta Hirešová.

Naposledy sa vo februári tohto roku KS v Bratislave sa nestotožnil so sťažnosťou Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave proti uzneseniu OS Bratislava I z decembra 2018, ktorý prerušil konanie. Prerušené konanie bude podľa odvolacieho súdu síce predložené Súdnemu dvoru EÚ, ale KS výrok prvostupňového súdu v jednom bode upravil vlastným výrokom. Súd prerušil trestné stíhanie a mal požiadať Súdny dvor EÚ o rozhodnutie o predbežných otázkach. Dôvodom zmeny výroku rozhodnutia bola nesprávna aplikácia ustanovení Trestného poriadku 1. januára 2006. OS Bratislava I pôvodne prerušil konanie voči exministrovi koncom novembra 2018 na návrh obhajoby.

Plénum Ústavného súdu SR koncom mája 2017 potvrdilo predchádzajúce aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc zrušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.

(TASR) 

Páčil sa vám článok?