Rozmýšľate, či vyskúšať petang? O obľúbenom športe pre všetkých sme sa rozprávali s trénerkou Janou Lazarovou

17.5.2025
0

Zdroj: (mč)

Páčil sa vám článok?

Zahrať si ho môže naozaj každý. Petang sa teší záujmu aj na Slovensku. Viac o tomto športe nám porozprávala mnohonásobná reprezentantka, certifikovaná trénerka a prezidentka Pétanque akadémie Univerzum Jana Lazarová.

Ako sa na Slovensku a v Petržalke udomácnil petang?

Petang sa isto hrával na Slovensku aj pred vznikom Slovenskej federácie pétanque v roku 1994. Do roku 2001 fungovala federácia na báze občasných športových stretnutí. S príchodom nových záujemcov sa aktivity rozšírili na organizovanie pravidelných domácich športových podujatí vrátane Slovenskej ligy klubov, majstrovstiev SR mužov, žien, mixov, dvojíc, jednotlivcov a streľby, komunikáciu so zahraničím a návštevy zahraničných turnajov.

Čo je podstatou hry a aké sú základné pravidlá?

Petang je hra pre všetkých. Možno ju hrať takmer kdekoľvek, kedykoľvek a s kýmkoľvek, vek ani pohlavie nie sú rozhodujúce. Pri hre je potrebná nielen dobrá ruka a technika, ale tiež taktika a stratégia, dobré oko, precíznosť, a predovšetkým potešenie z hry. Petang je mimoriadne napínavá hra, lebo až do poslednej gule nie je jasné, kto zvíťazí. Podstatou hry je dostať gule bližšie ku košonu (drevenej guličke) ako súper – či už pomocou „plasovania“, čiže približovania gule, alebo pomocou streľby, teda odstránenia súperových gúľ.

Koľko hráčov môže hrať naraz?

Zápasy sa hrajú buď v trojiciach, dvojiciach alebo jednotlivcoch.

Zdroj: (mč)

Petang sa môžu učiť deti i seniori.

Čo patrí k výbave hráčov a kde je možné dostať petang potreby?

Hracie náčinie pozostáva z troch kovových gúľ a malej drevenej guličky nazývanej „košon“. Rekreačné gule dostať v bežných supermarketoch. Kvalitnejšie, športové gule zoženiete v športových obchodoch alebo na internete. Prvé gule sa vyrábali z dreva a boli nabité klincami. Dnešné gule sú kovové.

Aké sú možnosti hrania petangu v Petržalke?

Domovským areálom Slovenskej federácie pétanque je Národný guľodrom na Tyršovom nábreží, ktorý však môže využívať aj široká verejnosť. Naša akadémia využíva na svoje tréningy ihriská v reštaurácii Rančík. Ďalšie by mali byť v blízkosti Denného centra Vyšehradská, ale určite sú aj inde.

Je to sezónna záležitosť? Hrá sa petang aj v zime?

Na Slovensku sa začína oficiálna sezóna turnajov hraných vonku koncom marca a končí sa začiatkom novembra. Naša Pétanque akadémia Univerzum má na zimné mesiace – od októbra dohodnutú spoluprácu pre deti a mládež s národným trénerom juniorov Maďarska, ktorý disponuje krytou halou s tromi interiérovými ihriskami.

Zdroj: (mč)

Pri tejto napínavej hre do poslednej chvíle neviete, kto zvíťazí.

Organizujete školu petangu. Povedzte nám o nej niečo bližšie.

Pétanque akadémia Univerzum má viacero cieľov: pomáhať hráčom petangu napredovať a zdokonaľovať sa v technike hodov, šíriť tento šport medzi verejnosťou, vyhľadávať a vychovávať nových hráčov. Na tréningoch sú vítaní všetci – deti, mladí, starší, jednotlivci aj celé rodiny. Každý sa môže hocikedy pridať, či už ako člen, alebo si príde zatrénovať a zahrať len príležitostne. Bežné tréningy máme v stredy (na Národnom guľodrome) a v piatky (v reštaurácii Rančík), vždy v čase 17:00 – 18:30, a vo štvrtky.

Celkovo to zrejme nie je finančne náročný šport...

Rekreačné gule možno zakúpiť za nízku cenu a dá sa s nimi hrať aj celé roky, avšak sú menej kvalitné, hrdzavejú, štiepia sa, čo nie je úplne príjemné pri hádzaní. Ak sa chce niekto venovať petangu častejšie a hrať aj turnaje, odporúčam kúpiť si súťažné gule, ktoré vyjdú zhruba od 60 eur vyššie, ale také kvalitnejšie stoja okolo 120 eur a viac. K tomu je praktické kúpiť si puzdro na gule, košony, ale aj kruh, z ktorého sa hádže, a starším určite odporúčam magnet na dvíhanie gúľ. Na laické a bežné súťažné hranie nie je oblečenie predpísané, ale na majstrovské súťaže a ligu sa vyžaduje tímový alebo klubový dres.

(mč)

Páčil sa vám článok?