Už ste vyskúšali všetko, čo sa dá vonku hrať? Klátiky určite nie!

17.10.2022
0

Zdroj: (in)

Páčil sa vám článok?

„Niekto obeduje a premýšľa o seriáli, ja vymýšľam nové hry,“ hovorí Petržalčan Marek Nehyba. Tvrdí, že nápady mal odjakživa.

„Nedávno som našiel rukou písané poznámky z čias, keď som mal asi desať rokov. Vlastné pravidlá som vymyslel pre ´strechbal´ či ´bajkbol´. Hrávam ich dodnes. Alebo si pamätám, keď som ako decko behal po potoku, snažiac sa doladiť svoj ´potočný slalom´,“ smeje sa a pokračuje, že nápady ho neopustili ani v neskorších rokoch. „Vždy som tak trochu vymýšľal. Kým som študoval cestovný ruch a následne veľa cestoval, bolo to pestré samo o sebe. Ale teraz, keď žijem usadlejšie, mám o to väčšiu potrebu tvoriť. Aktuálna práca v distribučnej firme mi poskytuje nezaťaženú hlavu. Takže už cestou domov je myseľ voľná.“

Klátiky nie sú jeho prvou vlastnou hrou, ale sú najviac prepracované. „Nápad vznikol pred dvoma rokmi v lete úplne náhodou. Svokor mi z agátu narezal malé valčeky, z ktorých som chcel vyrezávať figúrky na jednu z mojich hier na šachovnici. Ale... nechcelo sa mi do toho. Rozmýšľal som, čo teda s nimi a napadlo mi, žeby sa dali poukladať na seba a potom do nich hádzať... A tak vznikli Klátiky.“

Prvé ihriská si kreslil kade-tade po Petržalke. Stačil rovný kus asfaltu. „Aj neďaleko pri jednom podniku. Štamgasti boli moji prví diváci. Po každom daždi som ale musel drať nové kriedy, niekedy mi nad ihriskom zaparkovalo auto...“ smeje sa. Napokon našiel ideálny priestor na konci slepej ulice na Šustekovej, kde svoje „Klátikovisko“ nakreslil permanentne.

FOTOGALÉRIA:

„Na začiatku to bola úplne iná hra,“ spomína. Pravidlá sa postupne pilovali;odstraňovalo sa nadbytočné, prišli nové nápady, dorovnávali sa hendikepy medzi hráčmi.. „Aktuálna siedma verzia je už finálna,“ povedal nám, keď nás pozýval na hru.

Keď netrafíte nič, súper má výhodu

Klátiky sú hra pre dvoch a mne evokujú niečo medzi petangom a fínskymi kolkami s názvom Mőlkky. Na rozdiel od nich sa však nehrajú na obdĺžnikovom ihrisku, ale v kruhu s priemerom šesť metrov. V ňom sú ďalšie kruhy a čiary, vďaka čomu pripomína terč.

Avšak cieľom nie je triafať do stredu. Práve naopak. Hráči sa snažia klátiky odbiť z ihriska von. A podľa toho, z akej vzdialenosti sa im to podarí, toľko bodov získajú. Hra končí, keď na ihrisku zostanú klátiky len jedného hráča. Spočítajú sa body a vyhráva ten, kto ich má viac.

Klátiky triafam z rôznych uhlov. Vždy z opačnej štvrtiny či polovice, aby to nebolo také jednoduché. A komplikovanejšie je aj to, že kým petangová guľa sa kotúľa, fínska kolka letí relatívne rovno,klátiky na asfalte poskakujú. Podľa toho, kam ho trafíte, môže sa klátik zostať vrtieť na mieste alebo sa bude kotúľať dookola a zastane na rovnakom mieste, na ktorom bol. Je to ťažšia hra, ale možno o to zaujímavejšia.Hoci, priznávam, niekedy ma šlo poraziť. Keď netrafíte nič, súper má výhodu, môže triafať z bližšieho kruhu.

Príťažlivá na tejto hre je aj možnosť taktizovať a nutnosť sledovať, akú hru súper zvolil. Bude triafať svoje klátiky a snažiť sa získavať body alebo bude vyhadzovať moje klátiky, aby mi znemožnil bodovať? Niekedy totiž už nepotrebujete bodovať, stačí povyhadzovať súperove klátiky mimo ihriska a víťazstvo je vaše.

Mať si s kým zahrať

Marek hráva Klátiky aktuálne najmä so svojím otcom, ktorý bol vždy za jeho nápady a čo-to aj sám vymyslel a mamou. Tej to vraj ide výborne, ale najťažším súperom je bratranec.

Chcel by, aby sa jeho hra rozšírila ako petang alebo Mőlkky? „Áno, to je tá jednoduchá odpoveď,“ hovorí, „ale úplne by mi stačilo , aby som si vždy mal s kým zahrať. Rád by som si pozrel, ako túto hru hrajú iní.“ Konštatuje však, že mnohí jeho kamaráti sú presýtení novými informáciami, nepotrebujú ďalšie. Pre iných je zase jeho ihrisko ďaleko. A tak sa snaží osloviť širšiu verejnosť. Zvažuje aj kluby seniorov, ktorých by tento šport mohol nadchnúť podobne ako petang. „Ktokoľvek sa mi ozve, rád mu vysvetlím pravidlá a rád si s ním zahrám,“ hovorí a dodáva, že nájsť ho možno na FB Klátiky alebo mu poslať mejl na hra.klatiky@gmail.com.

(in)

Páčil sa vám článok?