Okolo Slovenska odštartuje v Petržalke, na prestížnych pretekoch bude reprezentovať aj brat Petra Sagana

9.9.2022
Závodisko

Zdroj: youtube/Okolo Slovenska

Páčil sa vám článok?

Aj Petržalka sa už o pár dní stane dejiskom 66. ročníka najvýznamnejších cyklistických pretekov v krajine pod názvom Okolo Slovenska. Tie sa skladajú celkovo zo štyroch etáp a prológu, ktorý odštartuje v utorok 13. septembra na Dostihovej dráhe petržalského Závodiska sedemkilometrovým okruhom s časovkou pre profesionálnych cyklistov. Okrem nich si bude môcť po oficiálnej trati hromadne zajazdiť aj verejnosť. Vstup na podujatie je je pre všetkých voľný.  

Fanúšikovia cyklistiky sa majú na čo tešiť. Do hlavného mesta sa po siedmich rokoch vracia tradičný pelotón Medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska - aj s minuloročnou novinkou v podobe priamych prenosov obľúbenej stanice Eurosport. Tento rok sú etapy naplánované netradične v opačnom smere, čiže zo západu na východ krajiny so štartom v Petržalke a s cieľom v Košiciach. Celkovo tak jazdci nabicyklujú viac ako 720 kilometrov.

Profesionálni cyklisti odštartujú v bratislavskej Petržalke sedemkilometrovým prológom. Ten povedie od petržalskej Dostihovej dráhy po Kutlíkovej ulici a Dolnozemskej ceste popri petržalskej hrádzi k čerstvo zrekonštruovanému dielu sochára Karola Lacka - Holubici mieru. Od nej budú cyklisti smerovať do cieľa úvodného prológu - späť do areálu Závodiska. 

 „Je mi cťou, že práve naša zelená Petržalka, najväčšie slovenské sídlisko so 150-tisíc obyvateľmi, môže vôbec prvýkrát v histórii hostiť obľúbené cyklistické preteky Okolo Slovenska, ktoré aj počas 66. ročníka privítajú profesionálnych športovcov svetového formátu,“ chváli iniciatívu Ján Hrčka, starosta petržalskej samosprávy, ktorá unikátne podujatie podporila sumou 30-tisíc eur a ďalších približne 20-tisíc eur pridali jej regionálni partneri. Cyklistické popoludnie je pre všetkých zadarmo.

Zdroj: MČ Petržalka

​Trasa v Petržalke

 Okolo Slovenska odštartuje otvorením slávnostného prológu s predstavením všetkých 21 tímov a ich jazdcov. Svoju účasť opäť potvrdil najlepší tím sveta Quick Step Alpha Vinyl Team a okrem neho i ďalšie 3 tímy najvyššej ligy – Israel Premier Tech, Astana Qazaqstan a Jumbo Visma. Týchto gigantov dopĺňa 6 pro tímov UCI, 10 kontinentálnych celkov a slovenská reprezentácia. 

„Medzi najväčšími hviezdami bude dánsky cyklista Michael Mørkøv, ktorý je známy prípravou špurtov pre lídrov Quick Stepu. Na predbežnej štartovke najlepšieho tímu sveta figuruje aj Zdeněk Štybar, Josef Černý i Martin Svrček, aktuálne jediný Slovák na WT scéne,“ približuje doterajšie informácie z predbežných tímových štartoviek športový riaditeľ pretekov Ľudovít Lučanič. Na štarte 66. ročníka sa predstaví 16 Slovákov. V reprezentačnom drese sa ocitnú starší brat Petra Sagana Juraj Sagan, Marek Čanecký, Samuel Kováč, Andrej Líška, Juraj Karas. Dres Dukly budú obliekať Lukáš Kubiš, Pavol Rovder, Martin Haring, Samuel Tuka, Dávid Kaško, ďalší dvaja jazdci reprezentácie a Dukly budú známi koncom týždňa. Pätnásty Slovák na štarte bude spomínaný Martin Svrček a šestnásty Matúš Štoček v drese ATT Investments.

 Na oficiálnej trati si bude môcť okrem profesionálov zajazdiť aj verejnosť. Organizátori si pre záujemcov pripravili hromadnú cyklojazdu - Diapozitívna Energia na kolesách, ktorej cieľom je poukázať na prevenciu cukrovky a podporiť tak zdravý životný štýl. Registrácia cyklistov bude spustená priamo na mieste od 11:00 a na trať prológu môžu vyraziť o 13:00. 

Program obohatia zaujímavé ceny z tomboly a fanúšikovia popri trati sa môžu tešiť aj na darčeky z reklamnej kolóny. "Chýbať, samozrejme, nebude ani nabitý sprievodný program v podobe stánkov viacerých partnerov alebo skvelých koncertov. V areáli Závodiska vystúpia napríklad vynikajúci hudobníci Peter Cmorík, Samuel Tomeček a Milujem Slovensko Band. Svojimi cyklo-akrobatickými kúskami divákov nadchne majster sveta v cyklotriale Ján Kočiš," spresnila hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

PROGRAM OKOLO SLOVENSKA V PETRŽALKE

11:00 - 12:45 Registrácia účastníkov podujatia Energia na kolesách

12:00 Začiatok podujatia

12:10 Vystúpenie členov Klubu modernej gymnastiky DANUBIA

12:25 Vystúpenie FS Melódia

13:00 Odštartovanie hromadnej cyklojazdy pre verejnosť Energia na kolesách

14:00 Predstavovanie profesionálnych tímov

15:15 Peter Cmorík Band

15:40 Ján Kočiš trial show

16:15 Štart prvého pretekára prológu

18:45 Cieľ posledného pretekára prológu

18:50 Vyhlasovanie výsledkov

19:05 Tombola

19:45 Samuel Tomeček a Milujem Slovensko Band

20:00 Koniec podujatia

 (ts,nc)

 

Páčil sa vám článok?