• Samospráva
  • 02.10.2006 22:46

Chcú obnoviť Vajnorský ľudový dom

0 0

Mestská časť Bratislava - Vajnory pripravuje rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky Vajnorský ľudový dom. Zámer rekonštrukcie tejto pamiatky ako aj celého dvora už schválil aj Pamiatkový úrad.

Mestská časť spracuje v najbližších mesiacoch ďalšiu etapu projektovej dokumentácie tak, aby sa na realizačné práce mohli žiadať financie z Európskych fondov. Celkové náklady na opravu, rekonštrukciu a vybavenie vnútorných priestorov sú okolo desať miliónov korún. Po rekonštrukcii bude v priestoroch obnovená činnosť múzea, plánuje sa zriadenie vinotéky vajnorských vín, predajňa suvenírov, čajovňa s kaviarňou ľudová dielňa. Rekonštrukcia sa plánuje zo združených prostriedkov mestskej časti, mesta, z rôznych fondov v spolupráci so sponzormi. Opravu zatiaľ finančne podporili i miestni obyvatelia. Na jeho obnovu je zriadený zbierkový účet číslo: Slovenská sporiteľňa Vajnory 0176873198/0900.

Vajnorský ľudový dom zo začiatku 19. storočia je ukážkou tradičnej zástavby dvora typu radových domov. Typická je aj jeho vnútorná výzdoba. Stavebným materiálom ľudového domu bola najmä nepálená tehla kombinovaná s kameňom alebo pálenou tehlou. Návrh na jeho statické zabezpečenie a rekonštrukciu bol spracovaný ešte v roku 1986. S prácami sa však doteraz nezačalo. Aktuálny stav tejto národnej kultúrnej pamiatky je pritom viac ako neutešený. Na záchranu vzácnej atmosféry vajnorskej histórie je nevyhnutné čím skôr začať s prvou etapou zabezpečovacích prác. Predovšetkým ide o statické zabezpečenie drevenej konštrukcie hambálkových krovov, opravu komínových telies, doplnenie a čiastočnú výmenu strešnej krytiny a klampiarskych prvkov, ako aj chemickú ochranu všetkých drevených konštrukcií. Je potrebná aj likvidácia tvrdých nepriedušných podláh, odstránenie nepriedušných náterov a zabezpečenie ochrany hlineného muriva pôvodným vápenným náterom.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.