FOTO Výročie oslobodenia Bratislavy: Zuzana Čaputová položila vence spoločne s Matúšom Vallom

4.4.2021
0

Zdroj: FB Matúš Vallo má rád Bratislavu

Páčil sa vám článok?

Prezidentka Zuzana Čaputová si spolu s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom pripomenuli 76. výročie oslobodenia Bratislavy položením vencov k Pomníku víťazstva na Námestí Eugena Suchoňa (pri Redute) v Starom Meste.

Ako na sociálnej sieti pripomenula prezidentka, najväčší podiel na oslobodení mesta mali príslušníci Červenej armády a tiež rumunskí vojaci. "Slovenský štát posielal vlastných občanov na smrť alebo ťažké práce len pre ich príslušnosť k menšine. Posledný transport politických väzňov do koncentračného tábora Mauthausen bol z Bratislavy vypravený krátko pred jej oslobodením, 31. marca. Nacizmus porazil až spoločný postup vojsk štátov protihitlerovskej koalície a vojakov rôznych národností. Som vďačná za hrdinstvo všetkých ľudí, ktorí podstúpili tie najväčšie obete pre naše oslobodenie. Česť ich pamiatke!" uviedla Zuzana Čaputová.

Úctu osloboditeľom vyjadril aj Matúš Vallo. "Po trojdňových bojoch Bratislavu oslobodili vojaci Červenej armády spolu s rumunským tankovým plukom. Viac ako sedemsto ich je dnes pochovaných na území mesta. Hanebnému fašistickému režimu do úplnej porážky vtedy zostávalo vtedy už len niekoľko týždňov. Vrcholní predstavitelia slovenského štátu a Hlinkovej gardy sa ešte pred oslobodzovacími bojmi stiahli do Holíča," pripomenul.

FOTOGALÉRIA:

(ms)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie