Ružinov môže obyvateľom pomôcť pri tvorbe predzáhradok

2.4.2021
0

Zdroj: MČ Petržalka

Páčil sa vám článok?

Bratislavský Ružinov prináša obyvateľom grantový program na predzáhradky. Žiadateľom môže byť jednotlivec, ale aj skupina obyvateľov, ktorí chcú spolupracovať, prípadne správca bytového domu.

Mestská časť im vie pomôcť s nákupom sadeníc a ďalších potrebných vecí do sumy približne 200 eur. Samospráva chce týmto podporiť dlhodobé aktivity, o ktoré je v mestskej časti dlhodobý záujem, aby ich obyvatelia nemuseli financovať iba sami.

"Ružinov je naozaj veľká mestská časť, samy o sebe sme štvrté najväčšie mesto na Slovensku. Máme viac ako 2500 rôznych panelákových vchodov. Jedna z tradičných vecí je, že pri mnohých vchodoch, kde žijú hlavne starší občania, sa starajú o predzáhradky, tým robia Ružinov krajší pre všetkých," uviedol pre TASR starosta Ružinova Martin Chren.

Splnené však musia byť viaceré podmienky, napríklad dohoda so susedmi, aby nedochádzalo následne ku konfliktom. Takisto sa podľa starostu nemôže stať, že by si obyvatelia vyzdvihli sadenice a namiesto v predzáhradke by skončili v kvetináči na ich balkóne. Predzáhradku preto musia riadne zdokladovať vrátane fotodokumentácie a musia sa o ňu starať minimálne počas najbližších troch rokov.

Žiadosti je možné podávať kedykoľvek v priebehu roka, avšak dodávka rastlín je viazaná len na obdobie výsadbovej sezóny od 15. marca do 15. októbra, ich dostupnosť u dodávateľa a poveternostné podmienky. Ak by mali obyvatelia záujem o výsadbu živého plota alebo ruží, je potrebné dohodnúť sa na termíne, keďže tieto sa sadia na jar alebo na jeseň.

Mestská časť podporí na základe žiadosti predzáhradku v rámci jedného vchodu do bytového domu. V prípade, že by o tento druh príspevku mali záujem obyvatelia viacerých vchodov, môžu podať jednu spoločnú žiadosť,

Bližšie informácie o grantovom programe vrátane potrebných dokumentov a postupu, sú zverejnené na webovej stránke mestskej časti. V prípade otázok či nejasností sa môžu obyvatelia obrátiť na odbor životného prostredia prostredníctvom e-mailovej adresy predzahradky@ruzinov.sk. 

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie