VIDEO: Starosta Kusý ostáva na slobode, krajský súd argumenty prokuratúry zmietol zo stola

9.10.2020

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Krajský súd v Bratislave dnes zhodil zo stola sťažnosť prokurátora voči rozhodnutiu okresného súdu, ktorý starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého nezobral do väzby. Ten zostáva na slobode a čo ho iste potešilo, sudca sa pri zdôvodňovaní verdiktu prakticky úplne stotožnil s argumentmi obhajoby. Spochybnil i to, že Kusý svojím konaním mohol spáchať trestný čin a jeho zobratie políciou označil za neadekvátne.

Kusý prišiel na súd aj so svojou obhajkyňou Evou Mišíkovou. Z budovy do hodiny opäť odchádza ako slobodný človek. 

Rozhodnutie krajského súdu  je právoplatné a nie je možné sa proti nemu odvolať. Podľa trojčlenného senátu súdu  Kusý tým, že bránil výstavbe a jeho stavebný úrad konal zdĺhavo, mohol porušiť zákon, no nejde o trestný čin. Nekonal totiž v úmysle sa obohatiť či spôsobiť niekomu škodu.

Zdroj: ms

​Rudolf Kusý s advokátkou Evou Mišíkovou v budove Justičného paláca.

Sudca argumenty prokuratúry podrobil tvrdým slovám. Podľa súdu nikde nie je v rámci stavebného konania uvedené, že ak starosta nepovolí stavbu, tak koná protizákonne. Účastník konania má právo odvolania sa, čo starosta pripustil a konal. KS nevidí pohnútku zneužívania právomoci verejného činiteľa zo strany starostu, keďže developer neprišiel o svoj pozemok, môže stavať, s nečinnosťou počíta stavebný poriadok a prichádzajú na rad mimotrestné opatrenia.

Nečinnosť a zamietavé rozhodnutie starostu neznamenalo, že developer nemohol na svojom pozemku stavať inú stavbu a nie takého rozsahu, ako mu bola zamietnutá. Zo spisu nevyplýva, že by poškodený spôsobil takú škodu, že by išlo o trestný čin, zdôvodnil okrem iného predseda senátu KS v Bratislave. Presvedčivá nie je ani majetková škoda, ktorú mali utrpieť developeri.

"Cítim sa nevinný. Mám zato, že všetky zamietnutia stavieb mnou podpísané mali svoj dôvod a zákonitosť. Pri tej najväčšej stavbe som sa omeškal 11 dní," zdôraznil Kusý. Vyslovil pritom "úľavu, že nepoputuje do cely Justičného paláca".

Obvinenie starostu sa má podľa hovorcu bratislavského Nového Mesta Mareka Tettingera týkať troch developerských projektov. V prvom prípade ide podľa neho o polyfunkčný komplex medzi Račianskou a Kukučínovou ulicou, ďalšie dva projekty sa majú týkať Jaskovho radu a Vlárskej ulice. Podľa miestneho úradu nie sú v súlade s územným plánom hlavného mesta. Tettinger zároveň skonštatoval, že na novomestskom miestnom úrade si nie sú vedomí žiadneho porušenia legislatívy, ktorého by sa mohol starosta dopustiť.

Bratislavská krajská kriminálna polícia vo štvrtok 1. októbra zasahovala v prípade vyšetrovania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Policajný vyšetrovateľ následne obvinil zadržaného starostu z dvoch prečinov a dvoch zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozil trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Následne OS Bratislava III nevyhovel návrhu prokurátora a obvineného do väzby nezobral. Hlavným dôvodom rozhodnutia o nevzatí do väzby bolo nesplnenie materiálnej stránky dôvodov väzby. Prokurátor 2. októbra navrhoval kolúznu väzbu.

(ms, tasr)

Páčil sa vám článok?