Karlovešťania vystavia mestskej časti vysvedčenie za klimatické opatrenia

11.9.2020

Zdroj: FB Karlova Ves

Páčil sa vám článok?

Približne 18-tisíc obyvateľov hornej časti Karlovej Vsi môže zhodnotiť kvalitu opatrení, ktoré urobila mestská časť pre zmiernenie dopadov klimatickej zmeny. Názor môžu vyjadriť do stredy 16. septembra prostredníctvom internetového dotazníka. Karlova Ves názory obyvateľov vyhodnotí a pripraví pre budúci rok sériu ďalších lokálnych opatrení na zmiernenie dopadov zmeny klímy.

„Kým dolná časť Karlovej Vsi je na zeleň pomerne bohatá, sídlisková horná časť Dlhé diely jej má pomenej, vzhľadom na svoj vek. Aj preto sme tam v uplynulých dvoch rokoch vysádzali nové stromy, popínavú zeleň, vytvorili sme záhony na zadržiavanie zrážok, doplnili nádoby na zber dažďovej vody, verejné pitné fontány, tieniace plachty, hmyzie hotely aj vtáčie búdky. Radi by sme spoznali názor verejnosti na všetky tieto, aj keď možno drobné opatrenia,“ informovala starostka Dana Čahojová.

Dotazník obsahuje 21 otázok. Mestská časť sa zaujíma, ako sú jej obyvatelia spokojní so životom v hornej časti Karlovej Vsi. Obyvatelia odpovedajú aj na to, či pociťujú dopady zmenenej klímy a či zelené plochy na Dlhých dieloch plnia dostatočnú funkciu ochladzovania a zvlhčovania mikroklímy. Ľudia sa môžu vyjadriť k tomu, kde by v rámci sídliskových zón privítali vybudovanie napríklad dažďových jazierok, kde by chceli nové stromy, kríky, či kvetinové záhony.

„Celkovo 18-tisíc obyvateľov Dlhých dielov môže vyjadriť názor prostredníctvom dotazníka. Môžu ho odovzdať na miestnom úrade na Námestí sv. Františka 8 do stredy 16. septembra, alebo ho vyplniť elektronicky, link nájdu aj v sekcii Aktuality na webstránke www.karlovaves.sk,“ informovala Dagmar Mekiňová z referátu riadenia projektov karloveského miestneho úradu. Dotazníkový prieskum organizuje Karlova Ves druhý krát. Prvý krát sa tak stalo na jeseň v roku 2018, tento raz bude hodnotiť prijaté opatrenia.  Opatrenia boli realizované v rámci projektu DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy, ktorý je financovaný z finančného nástroja pre životné prostredie LIFE Európskej komisie.

(ts)

Páčil sa vám článok?