Na budove Café Propeller pribudne replika pôvodného nápisu

16.1.2020
0
Exteriér Propeler

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

Na budove Café Propeller na Rázusovom nábreží v bratislavskom Starom Meste pribudne v najbližších dňoch replika pôvodného svetelného nápisu. Má ísť o ďalší príspevok mestskej časti k zachovaniu pôvodného kultúrneho odkazu architekta Emila Belluša, ktorý stojí za naprojektovaním zastávok propeleru na oboch stranách Dunaja.

"Projekt, ako súčasť aktivít na oživenie bývalej legendárnej stanice lodnej prepravy, je zameraný na vytvorenie miesta stretnutí pre turistov, návštevníkov aj obyvateľov Bratislavy. Kontinuálne nadviažeme aj na historický a kultúrny odkaz architektov, ktorí formovali tvár centrálnej mestskej časti," poznamenala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Budovu súčasného Café Propeller naprojektoval v roku 1931 známy slovenský architekt Emil Belluš ako zastávku propeleru, ktorý premával zo staromestskej strany Dunaja na petržalskú, kde má svoju "skromnejšiu dvojičku". Propeler fungoval v Bratislave 110 rokov, teda od roku 1893 do roku 2003. V tomto období bolo trvalo nasadených okolo sedem plavidiel, ďalšie vypomáhali prechodne.

Zdroj: FB Zuzana Aufrichtová

Budovu na staromestskom nábreží neskôr do aktuálnej podoby upravil Ján M. Bahna. V minulosti bola viackrát rekonštruovaná, naposledy v druhej polovici roku 2019, keď prešla kaviareň kompletnou rekonštrukciou nadväzujúcou na Bellušov odkaz. Zhruba od polovice augusta minulého roka funguje Café Propeller ako kaviareň a miesto pre kultúrne podujatia. Konajú sa tu tiež stretnutia starostky s občanmi.

Priestor bývalej kaviarne v minulosti chátral, bol slabo využívaný, bol v prenájme a neposkytoval Starému Mestu služby, ktoré sa očakávali. Obnove budovy a jej priestorov a prevádzkovaniu kaviarne v réžii mestskej časti predchádzali v minulosti dve obchodné súťaže na prenájom. Obe však neskôr zrušila, prvú krátko pred tým, ako sa malo otvárať 33 obálok s ponukami.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie