Mesto zvoláva Dúbravčanov na diskusiu o situácii v lokalite Pri kríži

10.4.2019
Kauza výstavby v lokalite pri kríži:dúbravka trvá na svojom - 17424759_641445629384689_7382171156386428719_n
Páčil sa vám článok?

Mesto Bratislava zvoláva obyvateľov mestskej časti Dúbravka na diskusiu o aktuálnej situácii v lokalite Pri kríži, kde bola ešte v roku 2017 pozastavená výstavba náhradných nájomných bytov.

Verejné stretnutie s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom, jeho námestníkom Jurajom Káčerom (na fotografii vľavo), starostom mestskej časti Dúbravka Martinom Zaťovičom (na fotografii), mestským poslancom Ľubošom Krajčírom a mestskou poslankyňou Zdenkou Zaťovičovou  bude v stredu (10. 4.) o 18.00 h v Zariadení pre seniorov – Domov Pri kríži.

"Cieľom stretnutia je vysvetliť ďalší postup na mieste plánovanej výstavby, ktorá bola sporná od jej začatia v marci 2017. Participáciu obyvateľov vnímame ako základný pilier rozvoja mesta," uviedla bratislavská samospráva na sociálnej sieti. Obyvateľov vyzýva, aby sa prišli porozprávať o ďalšom využití tohto priestoru, ale aj o ďalších výzvach alebo problémoch v Dúbravke.

Bratislava do konca roku 2016 nezabezpečila náhradné nájomné bývanie pre 580 žiadateľov z reštituovaných bytov. Od začiatku roka 2017 má preto povinnosť im vyplácať rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným. V roku 2019 na to mesto vo svojom rozpočte vyčlenilo 1,5 milióna eur.

 Minulé vedenie hlavného mesta deklarovalo, že chce náhradné nájomné byty pre žiadateľov z reštituovaných bytov postaviť. Výstavbu prvých 68 náhradných bytov spustil na jar 2017 magistrát v dúbravskej lokalite Pri kríži. Ich stavbu však viackrát stopli mestskí poslanci a nesúhlas vyjadrila aj mestská časť, podľa ktorej je potrebné najskôr vyriešiť zeleň a vybudovať parkovisko pre autá, ktoré doteraz stáli na mieste začatej výstavby. Mesto však tvrdí, že stavať ju núti zákon a neriešením situácie môže mesto prísť o množstvo peňazí. Bývalý bratislavský primátor Ivo Nesrovnal sa v tom čase vyjadril, že výstavbu nebrzdí žiadny vecný problém, len záujem určitej skupiny ľudí, ktorým nevyhovuje verejnoprospešný projekt. "Sú tam všetky potrebné povolenia, zeleň je vyriešená, trvalé parkovanie, ktoré ráta so 181 miestami, je vyriešené, a dočasné parkovanie takisto, čaká sa len na súhlas starostu Dúbravky," uviedol.

Koncom apríla 2017 Okresný súd Bratislava IV nariadil neodkladné opatrenia, hlavného mesto sa tak muselo zdržať v dotknutej lokalite akejkoľvek stavebnej činnosti či výrubu drevín do právoplatného rozhodnutia súdu a určenia platného zverenia týchto pozemkov. Magistrát sa však proti tomu odvolal. Krajský súd v Bratislave o niekoľko mesiacov však zrušil rozhodnutie, ktorým sa pozastavila stavba. Mesto ale s výstavbou už nepokračovalo. Ani plány na výstavbu náhradných nájomných bytov v iných mestských častiach sa nestretli s pochopením, mestskí poslanci takto v minulosti napríklad zamietli úvahy stavať v Petržalke.

V minulom roku magistrát plánoval nakúpiť v intraviláne Bratislavy náhradné nájomné byty pre žiadateľov z reštituovaných bytov formou obchodných verejných súťaží. Riešením problematiky náhradného nájomného bývania v Bratislave bola poverená aj medzirezortná pracovná skupina vytvorená na základe uznesenia vlády z decembra 2017. Výsledkom jej práce má byť predloženie konkrétnych návrhov, ktoré tento problém vyriešia v prospech všetkých dotknutých strán.

(TASR, ms)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie