• Samospráva
  • 22.04.2015 08:46

Prvé fontány v meste už spustili, v Bratislave ich je spolu vyše 140

0 0
Prvé fontány v meste už spustili, v bratislave ich je spolu vyše 140 - ganymedova_fontana

Blížiace sa leto nesignalizuje len zvýšený počet turistov v centre mesta, ale aj prvé fungujúce fontány. Už v piatok 17. apríla 2015 začalo letnú sezónu spustenie piatich bratislavských fontán.

Mesto ich celkove sprevádzkuje 37, v Bratislave je však dohromady štyrikrát viac fontán, vyše 140, pričom patria rôznym vlastníkom - napríklad mestským častiam, hotelom, nákupným strediskám...

Správca mestských fontán, Generálny investor Bratislavy (GIB), ako prvé po zimnej prestávke a technickej príprave spustil fontány v historickom jadre a širšom centre Bratislavy - Ganymedovu fontánu na Hviezdoslavovom námestí, Rolandovu (Maximiliánovu) fontánu na Hlavnom námestí, fontánu Dievča s krčahom na Františkánskom námestí, fontánu s figúrou leva na Námestí SNP pred Starou tržnicou a fontánu Planéta mieru na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom. Ostatné fontány spustí k Dňom otvorených dverí samosprávy (24. až 26. apríla).

Fontány v správe GIB spotrebujú ročne 15-tisíc kubických metrov vody. Najnáročnejšia na spotrebu vody – 2-tisíc kubických metrov – bola známa fontána Družba na Námestí Slobody, ktorá v súčasnosti nie je funkčná.

Niektoré fontány v centre Bratislavy si na spustenie ešte budú musieť počkať. Mestská časť Staré Mesto, ktorá prevádzkuje tri fontány na Hiezdoslavovom námestí, jednu na Poštovej ulici, Kačaciu fontánu a Marínu na Šafárikovom námestí a fontánu Radosť zo života v Grassalkovichovej záhrade, plánuje spustenie staromestských fontán tradične začiatkom mája.

(sko)
Foto: Filip Malý


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.