Kandidáti na primátora budú diskutovať o kultúre

25.10.2010
0
Páčil sa vám článok?

V súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami bude v stredu 27. októbra 2010 v bratislavskom Dome umenia na Námestí SNP v priestoroch A4 - nultý priestor verejná diskusia s vybranými kandidátmi na primátora Bratislavy.

Hlavnou témou bude postavenie nezávislej kultúry a jej význam pre ďalší rozvoj spoločenského a kultúrneho života v Bratislave, na Slovensku i v širšom európskom kontexte. Agentúru SITA o tom informoval Milan Zvada z občianskeho združenia Anténa, ktoré diskusie organizuje. Podobné diskusie budú v ten istý deň aj v ďalších slovenských mestách.

"Cieľom podujatia je upriamiť pozornosť politikov aj verejnosti na u nás často opomínanú oblasť kultúry, ktorá však významným spôsobom ovplyvňuje kvalitu života," povedal Zvada. Podľa neho za prevažnou časťou kultúrnej ponuky v slovenských mestách stoja organizátori, ktorých zriaďovateľom nie je štát či mestá, či už ide o festivaly, galérie alebo kultúrne centrá, a samosprávy vo väčšine prípadov nevytvárajú podmienky na ich dlhodobú existenciu. Jednou z výziev pre nastávajúcich primátorov bude preto podľa zduženia Anténa aj priblíženie kultúrnej politiky našich miest štandardom, bežným v iných európskych sídlach.

Séria diskusií sa uskutoční vo vybraných mestách v rovnakom čase. Kandidáti budú diskutovať v Bratislave (A4 - nultý priestor), Žiline (Stanica Žilina-Záriečie), Košiciach (Tabačka Kulturfabrik), Trenčíne (Klub Lúč) a v Banskej Bystrici (Divadlo Ivana Palúcha) o 18:00 hod.

Občianske združenie Anténa vzniklo v roku 2008 z potreby vytvoriť spoločnú platformu komunikácie a spolupráce medzi nezávislými kultúrnymi centrami a umelcami v krajine. Jeho cieľom je pomáhať vytváraniu priaznivejších podmienok pre rozvoj občianskych umeleckých aktivít ako rovnocennej alternatívy k produkcii kultúrnych inštitúcií zriaďovaných štátom či samosprávami.

(sita)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie