• Samospráva
  • 27.11.2009 13:27

Starosta Rače Zvonár porušil zákon, rozhodol súd

0 0

Starosta bratislavskej mestskej časti Rača Ján Zvonár (Smer-SD) porušil zákon, keď 22. septembra zakázal protestné zhromaždenie zvolané Michalom Drotovánom. Skonštatoval to dnes Krajský súd v Bratislave. Zhromaždenie súviselo s odhalením pamätníka Andreja Hlinku na námestí A. Hlinku.

Zvolávateľom sa nepáčilo financovanie pamätníka z verejných prostriedkov. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, mestská časť, respektíve jej štatutárny zástupca – starosta sa môže do 15 dní odvolať. Krajský súd v Bratislave tak vyhovel opravnému prostriedku Michala Drotována. Ako Drotovan povedal, s výsledkom je spokojný. Súd totiž vyhovel všetkým jeho argumentom, prečo starosta pochybil, keď zhromaždenie zakázal.

"Nešlo o kultúrnu akciu, ktorá sa konala na rovnakom mieste, kde odhalili pamätník Andreja Hlinku. Tiež sa to nekonalo v rovnakom čase a mestská časť odpovedala na žiadosť o konanie zhromaždenia neskoro," spresnil. Stanovisko mestskej časti ani starostu Zvonára sa agentúre SITA zatiaľ získať nepodarilo.

Protest sa mal uskutočniť 22. septembra o 17:30 na Detvianskej ulici. Michal Drotován ho zvolal ako protest proti plytvaniu verejnými financiami. Starosta zdôvodnil zákaz protestu tým, že na Detvianskej ulici má byť v tom čase cestná uzávera súvisiaca s kultúrnym podujatím na neďalekom námestí.

Dôvodom na zákaz zhromaždenia môže byť podľa občianskeho aktivistu a predsedu občianskeho združenia Priatelia slobodných informácií Ondreja Dostála iba to, ak sa má konať na rovnakom mieste a v rovnakom čase ako povolené verejné kultúrne podujatie. S tým sa dnes stotožnil aj Krajský súd v Bratislave.

Súd podľa Dostála vytkol starostovi aj obštrukcie či formálne dôvody. Podľa Dostála poukázal súd aj na to, že mestská časť odpovedala na žiadosť o konanie zhromaždenia neskoro. "Je evidentné, že to bolo úmyselné. Starosta vedome porušil zákon," uviedol Dostál.

Starosta Zvonár sa na margo zakázania zhromaždenia v deň odhalenia pamätníka vyjadril pre médiá, že ho zakázal skôr z morálnych ako zo zákonných dôvodov. Ak bude rozhodnutie súdu právoplatné, Drotován bude môcť zvolať rovnaké zhromaždenie na rovnakom mieste v čase, ktorý si určí.

"Vzhľadom na to, že to bolo zhromaždenie súvisiace s pamätníkom a plytvaním peňazí, bolo by už bezpredmetné. Mestská časť však plánuje osadiť ďalšiu sochu J. M. Hurbana, nie je preto vylúčené, že to spojíme s tým," doplnil Drotován.

Oznámenie o zhromaždení doručil Drotován račianskemu miestnemu úradu 4. septembra. Miestny úrad ho podľa Dostála na chýbajúce údaje v oznámení (osoba splnomocnená konať v jeho zastúpení, počet usporiadateľov a spôsob ich označenia) upozornil až po 12 dňoch.

"Zákon o zhromažďovacom práve pritom stanovuje úradu povinnosť upozorniť zvolávateľa zhromaždenia na prípadné nedostatky bezodkladne," uvádza Dostál. Zároveň doplnil, že Drotován ešte v ten istý deň chýbajúce údaje doplnil a o ďalšie dva dni starosta Ján Zvonár zhromaždenie zakázal.

"Nedodržanie povinnosti miestneho úradu upozorniť zvolávateľa zhromaždenia na nedostatky v jeho oznámení bezodkladne nemožno hodnotiť inak ako zámerné obštrukcie úradu a naťahovanie času v snahe zabrániť tomu, aby sa zvolávateľ zhromaždenia mohol účinne brániť proti zákazu zhromaždenia súdnou cestou," dodal Dostál. Opravný prostriedok podal Drotován v deň odhalenia pamätníka – 22. septembra.

Pamätník Andreja Hlinku v Rači stál takmer 59-tisíc € s DPH. Z celkových nákladov na vybudovanie pamätníka stála bronzová busta viac ako 31-tisíc € s DPH. Zariadenie staveniska, prípravné a búracie práce, hrubá stavba, zámková dlažba, osadenie kameňa a dlažby aj terénne a sadové úpravy vyšli na takmer 28-tisíc € s DPH. Dodávateľom pamätníka bola firma FAVART – Ing. arch. Jaroslav Procházka. Na slávnostné odhalenie pamätníka prišli približne dve stovky ľudí, vrátane takmer celého poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany.

(sita)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.