Rozhodnutie poslancov je podľa investora emotívne

30.4.2009
0
Páčil sa vám článok?

Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o., považuje dnešné rozhodnutie mestského parlamentu v súvislosti s Parkom kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave za viac emotívne ako racionálne. Pre agentúru SITA to uviedla mediálna zástupkyňa spoločnosti Soňa Potheová.

Mestskí poslanci totiž dnes zaviazali primátora Andreja Ďurkovského, aby okamžite požiadal stavebný úrad Starého Mesta o zrušenie búracieho povolenia pre PKO. Zároveň ho poverili, aby urobil všetky potrebné kroky k vypovedaniu zmluvy o spolupráci medzi mestom a investorom z júna 2006. Dôvodom tohto rozhodnutia je porušenie ustanovení zmluvy o súčinnosti zmluvných strán a neohlásené začatie búracích prác.

"Je to na úkor Bratislavčanov. Poslanci si veľmi draho kupujú popularitu," povedala Potheová. V súčasnosti podľa nej Henbury Development vyčísľuje škody. "Už teraz je to niekoľko desiatok miliónov eur," dodala Potheová. Bližšie sa k tejto téme investor zatiaľ vyjadriť nechcel.

Rozhodnutie poslaneckého zboru nepovažuje ani samotný primátor za najšťastnejšie riešenie. Podľa neho sa totiž podarilo situáciu v súvislosti s kauzou PKO "istým spôsobom ukľudniť," keďže mesto získalo priestor na ďalšie rokovania o budúcnosti PKO. Ako uviedol, rokovania s investorom sa v utorok posunuli, spoločnosť má údajne záujem ďalej s mestom rokovať.

Mestu ani občianskym aktivistom sa totiž nepáči cena, za ktoré ponúka investor pozemky pod PKO. Investor ich v lete 2005 kúpil za 9,33 mil. €, v súčasnosti za ich odpredaj požaduje 24,7 mil. €. Druhej strane sa cena zdá neprimerane vysoká a premrštená. Podľa primátora je vôľa investora baviť sa aj o cene za pozemky.

"Ja by som nerobil žiadne nátlaky, poslanci majú možno iný názor," povedal Ďurkovský. Primátor je presvedčený, že riešenie otázky PKO treba hľadať v pokojnej diskusii a nie pod nátlakom. Na otázku, či je pripravený opätovne prísť na nábrežie, ak by investor začal s búracími prácami, odpovedal kladne.

Doplnil však, že podľa neho nemá investor zatiaľ na to dôvod. Keď sa začne konanie na staromestskom stavebnom úrade, investor sa bude môcť vyjadriť, keďže bude účastníkom konania. Mestská polícia má však podľa neho úlohu zabrániť prípadnému búraniu PKO. Stiahnutie materiálu o alternatívnom riešení náhrady PKO odôvodnil tým, že mesto dostalo ďalšiu ponuku. Tú treba preštudovať a dať na rokovanie komisií a následne zastupiteľstva.

Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. začala 14. apríla búrať PKO. Búracie práce ukončila po tom, čo jej staromestský miestny úrad na žiadosť hlavného mesta predĺžil platnosť búracieho povolenia do konca roka 2011. Vlastníkom pozemkov je od leta 2005 spoločnosť Henbury Development, tá ich prenajímala mestu za symbolických 0,033 € (1 koruna). Nájomná zmluva na pozemky stratila platnosť koncom marca tohto roka, odvtedy tieto pozemky využíva mesto bez právneho nároku.

Pozemky pod PKO predali mestskí poslanci za 9,33 mil. € v roku 2005. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. €, čo sa mestu zdalo premrštené. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO neuskutočnili. V utorok prebehli prvé rokovania medzi mestom a investorom.

(sita)

Páčil sa vám článok?