Stovky ľudí, drony, vozidlá s termovíziou: Počas veľkej akcie na priechode Čunovo-Rajka nechytili ani jedného migranta

31.10.2023
0

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Páčil sa vám článok?

Policajná akcia na hraniciach s Maďarskom mala vyslať jasný signál, že Slovensko nie je bezpečné pre tranzit nelegálnych migrantov a prevádzačov. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (na foto uprostred)v utorok ráno potom, ako sa akcia skončila.

Avizoval, že rezort i policajný zbor sú kedykoľvek pripravení opätovne nasadiť sily do akcie. Minister dodal, že počas akcie nechytili žiadneho migranta, no podarilo sa dve skupiny odradiť od prechodu hranicou.

"Akcia dala jasne najavo nelegálnym migrantom, ale najmä prevádzačom, že slovenská migračná politika sa jasne mení a nelegálni prevádzači nemajú na Slovensku priestor, aby si robili svoj biznis," vyhlásil minister vnútra.

Do akcie nasadili v stovkách príslušníkov polície, vojakov, techniku, psovodov, drony aj vozidlá s termovíziou a člny. Práve vďaka technike sa podľa jeho slov podarilo odhaliť skupinu ľudí v Banskobystrickom kraji a migrantov odradiť od prechodu hranice. Avizoval, že rezort bude uvažovať o suplovaní ľudskej sily modernou technikou. Technické vybavenie rezortu zaradil medzi problémy, ktoré bude treba riešiť. Poukázal na efektivitu modernej techniky i na súčasný stav vybavenia.

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Nechýbali psovodi so psami.

Minister deklaroval, že dianie vo svete budú ďalej sledovať a hoci sa situácia na srbsko-maďarskej hranici upokojuje, nebudú ju podceňovať. Aj preto požiadal o zvolanie bezpečnostnej rady štátu, aby sa oboznámili s informáciami od spravodajských služieb. Zdôraznil potrebu ochrany schengenu. Šutaj Eštok by bol rád, keby jeho prvá spoločná zahraničná cesta s premiérom Robertom Ficom viedla práve do Maďarska za tamojším premiérom Viktorom Orbánom. Verí, že sa podarí s maďarskou stranou dohodnúť na spolupráci a ochrane hraníc SR i schengenu.

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Na mieste bolo dokonca policajné auto určené na zásah proti davom ľudí, migrant však ani jeden.

Dočasne poverený šéf polície Rastislav Polakovič doplnil, že doteraz polícia neorganizovala akciu v takom rozmere ako počas noci. Priblížil, že dve skupiny nelegálnych migrantov spozorovali policajti v okresoch Lučenec a Veľký Krtíš. Podľa jeho slov sa však otočili a išli preč, keď videli nasadené sily.

Na úvodnej foto zľava štátna tajomníčka ministerstva vnútra  Lucia Kurilovská, minister zahraničných vecí Juraj Blanár, minister vnútra  Matúš Šutaj Eštok, prezident PZ Rastislav Polakovič a zástupca riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ Jozef Masnica.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie