Podvodníkom plány nevychádzajú: Z 20 pokusov okradnúť seniorov sa im podaril len jeden

5.7.2022

Zdroj: FB Polícia SR - Bratislavský kraj

Páčil sa vám článok?

Za včerajší deň prijali v bratislavskom kraji na linke 158 celkovo 20 telefonických oznámení, týkajúcich sa prípadov podvodných konaní doposiaľ neznámych páchateľov na senioroch. Podarilo sa im to však len v jednom prípade. Informoval o tom bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

S podvodnými telefonátmi, prostredníctvom ktorých podvodníci pripravujú na takmer dennej báze dôverčivých seniorov o ich celoživotné úspory verejnosť v posledných dňoch polícia informuje na pravidelnej úrovni. Neznámi podvodníci pod legendami o „policajtoch od dvoch levov“, ktorí seniorov zachránia pred zákernými zlodejmi snažiacimi sa o ich vykradnutie tým, že vyhodia svoje peniaze a cennosti von oknom, pripravujú dôverčivých seniorov o celoživotné úspory.

Intenzívna medializácia týchto prípadov zahŕňajúca nielen podrobnosti konkrétnych volaní, ale aj detailný popis využívaných „modus operandi“, výzvy pre seniorov a ich rodinných príslušníkov a v neposlednom rade aj preventívne aktivity policajných preventistov začínajú prinášať v bratislavskom kraji svoje „ovocie“.

Za včerajší deň (04.07.2022) prijali policajti v bratislavskom kraji na linke 158 celkovo 20 telefonických oznámení, týkajúcich sa týchto prípadov podvodných konaní doposiaľ neznámych páchateľov.
Ako spresnil policajný hovorca, k dokonaniu tohto druhu podvodu však za 24 hodín prišlo len v jednom prípade. Vo zvyšných prípadoch seniori zareagovali príkladne a telefonický rozhovor s „policajtom Juhásom“ alebo „Martincom“ a rôznymi ďalšími vymyslenými policajtmi „od dvoch levov“ a z „bratislavskej kriminálky“ ukončili zložením slúchadla. Po ňom tieto telefonáty okamžite nahlásili svojim príbuzným alebo priamo na linku 158.

Podvodníci však podľa slov polície nevyužívali len legendu „policajt“, v priebehu včerajšieho dňa sme zaznamenali aj legendy pracovníkov pošty alebo Sociálnej poisťovne. Tí seniorov informovali o tom že majú preplatky a následne od nich zisťovali, či im majú rozmeniť 500 eur bankovku a či bývajú sami. "V jednom spomínanom prípade však došlo aj k dokonaniu trestného činu – 69-ročná Bratislavčanka takejto legende bohužiaľ uverila a do igelitovej tašky vložila finančnú hotovosť vo výške 4.000,- Eur, zlaté šperky v celkovej hodnote cca. 10.000,- Eur a platobnú kartu spolu s PIN kódom. Tašku následne v zmysle telefonických inštrukcii policajta „Martinca“ položila pred vchodové dvere do jedného z bytových domov v Bratislave," priblížil Szeiff.

​Bratislavská krajská polícia v tejto súvislosti aj naďalej dôrazne apeluje na občanov, aby sa o týchto prípadoch rozprávali so svojimi príbuznými – seniormi a osobami vo vyššom veku, a vysvetlili im že sa jedná o podvodné konanie a aby nevyhadzovali svoje úspory a cennosti z okna na ulicu alebo ich nechávali pred dverami do bytov.

(nc)

Páčil sa vám článok?