Pozor na nový trik! Takto komunikoval podvodník s Bratislavčanom, aby ho obral o peniaze

9.4.2021

Zdroj: BN

Páčil sa vám článok?

Špekulanti vymýšľajú rôzne spôsoby, ako by sa dostali k vašim peniazom. Polícia nedávno upozornila, že najnovšie sa zameriavajú na portály s inzerciou. Práve tam si jeden z nich vyhliadol Bratislavčana Ivana – pozrite sa, ako vyzerá komunikácia podvodníka, na ktorú môžu dôverčiví ľudia doplatiť.

Na portáli bazar.sk zverejnil náš čitateľ ponuku rôznych kúskov detského oblečenia dohromady za 15 eur, z ktorého už jeho päťročný synček vyrástol. K inzerátu uviedol aj číslo svojho mobilu. „Podobných ponúk s detskými vecami je na inzertných portáloch veľa, takže som sa nečudoval, že na tú moju sa dlho nik nehlásil. Až do včerajška, keď som dostal správu cez WhatsApp. Odosielateľ mal uvedenú českú predvoľbu +420, no komunikoval so mnou po slovensky. A na obrázku v kontakte sa na mňa usmievala rodinka s dieťatkom, ktorá zjavne netuší, že jej fotka bola takto zneužitá,“ hovorí Bratislavčan Ivan.

Prvá otázka podvodníka znela nevinne: „Dobrý deň, je vaša reklama stále relevantná?“ Po kladnej odpovedi nasledovala správa: „Chcel by som si ju kúpiť, ale bohužiaľ nie som z vášho mesta. Chcel by som vedieť, či si objednám doručenie, budete sa môcť stretnúť s kuriérom do týždňa?“ A k tomu smejko.

Už táto formulácia sa Ivanovi nezdala. Stručne odpovedal, že ďakuje za záujem, ale nechce riešiť predaj cez kuriéra. Dotyčný sa však nedal odradiť. Reagoval vetami, pri ktorých si zjavne pomohol internetovým prekladačom: „Nie je nič zložité, bude jazdiť kamkoľvek budete chcieť a keď je to pre vás výhodné. Peniaze dostanete okamžite.“

Z komunikácie s podvodníkom:

Zdroj: BN

​Takto sa začala komunikácia Ivana s podvodníkom.

Zdroj: BN

Ak kliknete na link, vypýtajú si údaje z vašej platobnej karty.

Hoci Ivanovi už bolo úplne jasné, s kým má do činenia, zo záujmu sa rozhodol v komunikácii pokračovať:

Ivan: „Čiže vy by ste ku mne poslali kuriéra, ktorému by som dal oblečenie, a on by mi dal peniaze?“

Podvodník: „Áno, peniaze dostanete na kartu okamžite vy.“

Ivan: „A kam by bolo treba poslať kuriéra s detským oblečením?“

Podvodník: „Príde k vám kuriér.“

Ivan: „Ok. A viete to vybaviť tak, že peniaze by mi dal kuriér?“

Podvodník: „Zaplatil som za to. Ak chcete získať peniaze a nechať údaje pre kuriéra, musíte kliknúť na odkaz.“ K tejto vete pridal link a dodal: „Pravidlá si môžete prečítať. Hovorí sa v ňom, že sa to robí kvôli bezpečnosti platieb.“ 

Pointu už asi poznáte - ak kliknete na takýto odkaz, požiada vás zadať číslo vašej platobnej karty a ďalšie citlivé údaje...

Predpokladáme, že takýto prehľadný trik mnohí ľudia ľahko odhalia a nedajú sa oklamať, ale pre istotu naň upozorňujeme cez skúsenosť Bratislavčana. Keď polícia približne pred mesiacom informovala o tejto novej technike podvodu, varovala používateľov internetového portálu bazos.sk. V prípade nášho čitateľa išlo síce o portál bazar.sk, ale postup bol rovnaký ako cez kopirák. Takto ho opísala Polícia SR: „Podvodník navonok prejaví záujem o produkt, ktorý je predmetom inzerátu, a napíše predávajúcemu (poväčšine cez mobilnú službu WhatsApp), že danú vec chce a že zaplatí ihneď. Následne pošle predávajúcemu link, v ktorom je logo bazos.sk, aj Slovenskej pošty. Akonáhle kliknete na tento odkaz, tak máte vyplniť číslo karty a všetky údaje s kartou spojené. Dôvod? Aby vám mohol peniaze poslať na váš účet. Na to však kupujúcemu stačí číslo účtu, nie karty. Ide o podvod. Nikdy nikomu na internete neposielajte číslo karty, dátum expirácie a bezpečnostné heslo karty!“

Ak ste sa už stali obeťou podvodu, čo najskôr kontaktujte svoju banku, aby vašu platobnú zablokovala a prípad nahláste polícii.

(ac)

Páčil sa vám článok?