Prejdete? Vyskúšali sme počas lockdownu cestu autom naprieč Slovenskom

19.1.2021
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Nie je lockdown ako lockdown. Počas toho aktuálneho sa vám totiž pravdepodobne podarí zrealizovať viac činností ako počas zákazu vychádzania vlani cez Veľkú noc. Vybrali sme sa totiž na cestu autom naprieč viacerými okresmi a výsledok nás prekvapil. Nikde ani jeden policajt a značkami z iných okresov sa to na cestách a na diaľnici len tak hemžilo.

V nedeľu sme sa vybrali od Tatier do hlavného mesta. Do auta sme nastupovali s obavou, či nebudeme čeliť problémom, hoci naša cesta bola v súlade s predpismi. Keďže je lockdown, na cestách sme očakávali napriek končiacemu sa víkendu úplný pokoj.

Premávka bola síce slabšia ako v minulosti, ale od pokoja to malo ďaleko. Ešte sme sa ani nedostali na Donovaly a v protismere sme registrovali množstvo evidenčných čísiel z iných okresov. Ružomberok, ktorým sme prechádzali, sa mihol iba občas, prevládali evidenčné čísla  iných miest.

"Bola som z toho dosť prekvapená. Tak sa bojím, že čo bude a oni tu lietajú medzi okresmi akoby nič. Pritom keby som nemusela, tak som radšej doma," prezradila nám svoje pocity zo situácie vodička  na benzínovej pumpe.

Zdroj: ms

​Zvedavo sme ale aj tak čakali, či sa bude niečo diať pri vstupe do Banskej Bystrice, kde často merajú policajti rýchlosť . "V čase lockdownu tam nebolo ani nohy. Nechápem, absolútne žiadna kontrola. Proste nič, " opisala nám totiž predtým svoju skúsenosť jedna cestujúca. Presne to isté sme zažili aj my. A nielen to. Policajti neboli ani pri Žiari nad Hronom, ani pri Nitre a ani pri Trnave.

Na diaľnici  počas stoviek kilometrov nebola ani jedna hliadka. Po Nitru bola cesta pokojná. Od Nitry sa ale začala premávka výrazne zhusťovať. Po odbočení na D1 pred Trnavou áut ešte pribudlo. No ale na naše prekvapenia žiadny doklad si od nás nikto nevypýtal ani v Bratislave a úplne komfortne sme sa dostali do cieľa.

Naopak, ďalší vodiči nám prezradili, že na hliadky natrafili, ale mimo diaľnice. "Videl som ich pri Bojniciach, ale nezastavili ma," prezradil jeden z vodičov.

Bratislavskí policajti  však tvrdia, že kontroly vykonávajú. "Policajti KR PZ v Bratislave naďalej kontrolujú dodržiavanie prijatých opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19, vrátane zákazu vychádzania. Tieto kontroly prebiehajú na hraniciach okresov, ale aj v rámci mesta, a to najmä na miestach s vyššou koncentráciou osôb (napr. železničná a autobusová stanica, hlavné cestné ťahy, obchodné centrá a pod.)," povedala nám ich hovorkyňa Veronika Slamková. Dnes zverejnili aj video z kontroly dodržiavania zákazu vychádzania na cestách, ktorú robili v Ivanke pri Dunaji. Istotu teda, že vás nezastavia, určite mať nemôžete, a tak cestujte naozaj iba vtedy, keď je to nevyhnutné a v súlade s predpismi.

Počas vlaňajšej Veľkej noci to pritom fungovalo úplne inak. Okresy boli strážené a skutočne uzavreté. Cesty a diaľnice takmer prázdne. "Viezla som počas Veľkonočnej nedele dieťa do nemocnice na Kramároch cez viacero okresov. Napriek jeho vážnemu stavu som musela opakovane stáť a vysvetlovať dôvod cesty policajnej hliadke, pričom som mala aj potrvdenie od lekára, že ho tam majú hospitalizovať," prezradila svoju skúsenosť z prvej vlny pandémie jedna mamička.

(ms)

Páčil sa vám článok?