FOTO: Okolo pylóna pamätníka Slavín postavili lešenie - zisťovali sme prečo a ako dlho tam bude...

2.7.2020

Zdroj: koláž abn

Páčil sa vám článok?

Určite pozornému oku mnohých Bratislavčanov neušlo, že vojenský pamätník na Slavíne vyzerá v posledných dňoch akosi inak. Okolo pylóna totiž vyrástlo lešenie, aby sa mohlo začať s nevyhnutnou a plánovanou rekonštrukciou tejto národnej kultúrnej pamiatky...

Vojenský pamätník na Slavíne spravuje mestská organizácia Marianum a jej súčasný riaditeľ Ing. Boris Šramko pre Bratislavské noviny potvrdil, že ide o rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá je naplánovaná na tri etapy. "V tej prvej etape, ktorá sa začala tento rok, budeme opravovať samotný pylón ako aj 10 metrov vysokú sochu vojaka so zástavou, ktorá je navrchu. Práve doňho udiera počas búrok najviac bleskov, takže je doráňaný viac než keby ho vo vojne nasadili do prvej línie," s určitou humornou nadsázkou skonštatoval riaditeľ spoločnosti Marianum.

Podľa jeho slov by malo byť lešenie okolo pylóna na Slavíne približne tri mesiace, aj keď je to len odhad, pretože ešte ani sami nepoznajú rozsah všetkých poškodení ako aj časovú a technologickú náročnosť prípadných opráv.

Zdroj: koláž abn

Pamätník padlých sovietskych hrdinov dokončili v rokoch 1958 až 1960. Na jeho výstavbu použili žulové kvádre. Samotný podstavec je vysoký 42 metrov a socha vojaka váži 15 ton. Slavín slávnostne otvorili 4. apríla 1960 pri príležitosti 15. výročia oslobodenia Bratislavy. Za minulého režimu tu tisícky detí skladalo svoje pionierske sľuby.  

​​"Všetky rekonštrukčné práce konzultujeme s Pamiatkovým úradom SR, nakoľko v prípade pamätníka Slavín ide o národnú kultúrnu pamiatku," dodal Boris Šramko.

​(ars)

Páčil sa vám článok?