Pomenovali po nej ulicu v Petržalke: Z utiahnutého dievčaťa sa stala významná slovenská maliarka

19.2.2025
0

Zdroj: muzeumslovakov.rs

Páčil sa vám článok?

Zuzana Medveďová bola jednou z prvých slovenských maliarok. Po Nežnej revolúcii po nej pomenovali v petržalskom Ovsišti jednu z ulíc.

V druhej polovici 70-tych rokov 20. storočia pri výstavbe panelového sídliska mala ulica názov podľa Márie Majerovej - českej spisovateľky a komunistickej političky . Od 1. apríla 1991 podľa Zuzky Medveďovej slovenskej akademickej maliarky a ilustrátorky z Vojvodiny. Medveďová sa narodila 5. októbra 1897 v Báčskom Petrovci v roľníckej rodine, čo v podstatnej miere ovplyvnilo jej výtvarnú tvorbu.

Bola utiahnutým dievčaťom, čo sama pred rokmi priznala. „Ako malá som sa utiahla a najradšej som bola sama. Premýšľala som nad všeličím. Ako zlepšiť a urobiť krajším všetko, čo ma obklopovalo a často som z nepochopiteľných príčin plakávala, nešťastná, že nevedia, prečo som nešťastná, skrátka svetobôľ, pre nič za nič,“ povedala pred rokmi v rozhovore pre Slovenský rozhlas.

Zdroj: muzeumslovakov.rs

Zuzana Medveďová.

Širšia verejnosť si ju ako nádejnú výtvarníčku prvýkrát všimla počas Národného zhromaždenia, teda na prvých Slovenských národných slávnostiach v Petrovci 28. augusta 1919 na výstave obrazov a ručných prác. Mimo Petrovca vystavovala v lete roku 1920 v Záhrebe. O rok neskôr vo februári odcestovala do Prahy, nastúpila do súkromnej školy prof. Ferdinanda Enelmüllera, no z finančných dôvodov musela Prahu opustiť a odcestovala do Berlína. Nepoznala však dostatočne nemčinu, preto sa vrátila domov. V roku 1923 sa jej podarilo odísť späť do Prahy, zložiť prijímacie skúšky a zapísať sa na Akadémiu výtvarného umenia. V Prahe študovala u portrétistu Maxa Švabinského a u profesora Jakuba Obrovského. Jednu z najvýznamnejších samostatných výstav v tridsiatych rokoch mala Zuzka Medveďová v Trenčíne roku 1934.

Zdroj: SNG

Obraz Mladík.

V auguste 1942 sa maliarka odsťahovala z Petrovca do Bratislavy. 85-ročná Zuzka Medveďová sa plánovala natrvalo vrátiť do Petrovca, zdravie jej to však neumožnilo. Zomrela v Pezinku 1. februára. Jej umelecké dielo v Petrovci ochraňuje Galéria Zuzky Medveďovej, otvorená 1. júla 1989.

Zdroj: SNG

Handlovka.

Zdroj: SNG

​Pivónie.

(mč)

Páčil sa vám článok?