Dvaja virtuózi Dalibor Karvay a Roman Patkoló sa predstavia po boku Slovenského komorného orchestra

15.4.2024
0

Zdroj: Slovenská filharmónia

Páčil sa vám článok?

Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú v Stĺpovej sieni SF koncert s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun v utorok 16. apríla o 19.00. Po boku komorného orchestra sa predstavia dvaja virtuózi Dalibor Karvay (na úvodnej foto), koncertný majster Wiener Symphoniker a Roman Patkoló, zástupca sólového kontrabasistu Opernhaus Zürich.

Ako nás informovala tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova,  utorkový koncert s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun je spomienkou na dvoch vynikajúcich umelcov, osobnosti slovenskej hudobnej histórie.

Huslista Viliam Farkaš (1931 – 2004), dlhoročný zástupca koncertného majstra Slovenskej filharmónie sa vďaka svojim všestranným umeleckým kvalitám zaradil k najvyhľadávanejším slovenským huslistom.

Spolupracoval s tanečnými orchestrami, súbormi ľudovej hudby, bol členom a sólistom Bratislavského komorného združenia a vystupoval tiež v zahraničí s poprednými súbormi súčasnej hudby. Jozef (Joseph) Kun (1930 – 1996) si renomé získal ako výrobca sláčikov. Venoval sa aj opravovaniu a reštaurovaniu sláčikových nástrojov.

Zdroj: Anna Maria Steg

Roman Patkoló.

Výnimočný je jeho návrh ramennej opierky pre husle a violu - pavúk - za čo získal celosvetové uznanie. Hudobníkom zabezpečil pri hre väčší komfort. V roku 1968 odišiel do Kanady, kde so svojou manželkou vybudovali podnik vyrábajúci širokú škálu ergonomicky správnych i akusticky vyhovujúcich modelov pre všetky vekové kategórie i fyzické typy. Jozef Kun je spolu s Josephom Rechom spoluautorom knihy The Art of Bowmaking.

Ťažiskom dramaturgie utorkového koncertu bude repertoár pre sláčikové nástroje. Návštevníci si vypočujú diela Georga Friedricha Händla, Petra Breinera, Fritza Kreislera, Astora Piazzollu a ďalších.

(ms)

Páčil sa vám článok?