Do kín príde nový dokument o V. Havlovi

3.4.2024
0

Zdroj: Continental film

Páčil sa vám článok?

Do slovenských kín mieri dokumentárny film o jednej z najväčších osobností česko-slovenského politického i kultúrneho života - Václavovi Havlovi.

Václav Havel sa zo spisovateľa a dramatika stal kľúčovou postavou našich dejín a postavil sa na čelo Česko-Slovenska ako prezident, aby neskôr po rozdelení republík obhájil svoj mandát aj v samostatnej Českej republike. Snímka Tady Havel, slyšíte mě? príde na plátna kín 11. apríla. Zameria sa na Havlove posledné roky. Informoval o tom Peter Gašparík z distribučnej spoločnosti Continental film.

"V mnohovrstvovom časozbernom dokumente necháva prezident filmárov nahliadnuť do zákulisia svojho života a doteraz nezverejnené materiály odhaľujú rýdzo osobné momenty, ktoré ho predstavujú v nepoznaných situáciách," približuje distribučná spoločnosť snímku, v ktorej sa Havel zamýšľa nad svojím politickým odkazom aj univerzálnymi ľudskými otázkami. Ústredným motívom sú paralely medzi Havlovým životom a divadelnou hrou Odcházení, ktorej filmovú adaptáciu si tvorca vždy prial zrežírovať.

Zdroj: Continental film

Režisér dokumentárneho filmu Petr Jančárek začal s Havlom spolupracovať v roku 2003. "Naše vzťahy charakterizovala úplná otvorenosť a dôvera zo strany Václava Havla a moja absolútna zodpovednosť voči nemu. V priebehu posledných rokov Havlovho života tak mohlo vzniknúť viac ako 200 hodín unikátneho, doteraz nezverejneného materiálu, ktorý sa potom stal základom celovečerného dokumentu," dodáva Jančárek.

(TASR)

Páčil sa vám článok?