Až 60 saxofónov na jednom pódiu. Bratislavu čakajú netradičné koncerty

27.1.2020
0

Zdroj: FB Saxophobia

Páčil sa vám článok?

I tento rok sa v Bratislave koná projekt Saxophobia, teda majstrovské kurzy zamerané na výučbu klasickej hudby na saxofóne. Súčasťou podujatia sú však aj dva koncerty, ktoré určite ocenia milovníci tohto nástroja.

V rámci podujatia Bratislavu navštívi vyše 60 saxofonistov, ktorí sa budú vzdelávať v interpretácii klasickej hudby, nie jazzu, s ktorým si tento nástroj väčšinou spájame. Ich lektormi budú šiesti významní profesori hry na saxofóne v Európe. Saxofón, čo väčšina ľudí asi nevie, je jedným z najmladších nástrojov vo svete klasickej hudby. Skonštruoval ho Belgičan Adolphe Sax v roku 1842 a pôvodný zámer bol zostrojiť úplne nový nástroj, ktorý by v sebe spájal silu plechových dychových nástrojov, mäkkú farbu drevených dychových nástrojov a zároveň ľahkosť sláčikových nástrojov.

V zahraničí zažíva saxofón posledných 50 rokov renesanciu na poli klasickej hudby a skladatelia aj interpreti znovu objavujú jeho krásu a rozmanitosť v klasickej hudbe. Preto sa občianske združenie Spoločnosť priateľov dobrej hudby rozhodlo už po štvrtýkrát zorganizovať medzinárodné majstrovské kurzy SAXOPHOBIA BRATISLAVA zamerané na výučbu klasickej hudby na saxofóne.

Samotné majstrovské kurzy budú prebiehať v dňoch 20. až 23. februára 2020 na Konzervatóriu v Bratislave a je na ne prihlásených vyše 60 študentov zo šiestich krajín.

O celom projekte nás viac informoval Ladislav Fančovič, významný slovenský klavirista, saxofonista a iniciátor projektu: „Už štvrtý rok sa stretávame na bratislavskom Konzervatóriu, kam pozývame špičkových zahraničných lektorov klasického saxofónu, aby mali naši študenti prístup k novým technikám, informáciám týkajúcim sa saxofónovej problematiky a celkovo aby získali trochu inú optiku na saxofón. Takmer osem rokov chodím na zahraničné kurzy a spôsob výučby sa tam od slovenského výrazne líši. Najmä v zvukovej estetike, výbere repertoáru či interpretačnom prístupe. Väčšina z prihlásených študentov je zo Slovenska, čo nás nesmierne teší a vysiela nám to signál, že sú tieto kurzy dôležitou a potrebnou investíciou do hudobného vzdelania slovenských saxofonistov. Na kurzy tento rok prijali pozvanie špičkoví zahraniční lektori - Philippe Portejoie z Francúzska, Michal Knot z Rakúska, Pawel Gusnar z Poľska, Erzsébet Seleljo z Maďarska a Kateřina Pavlíková z Česka. Zahraničných pedagógov bude dopĺňať Prof. Alexander Stepanov zo Slovenska.“

Súčasťou tohto podujatia budú aj dva verejné koncerty venované saxofónu:  22. februára 2020 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca a 23. februára 2020 v Slovenskom rozhlase.

Saxophobia Galakoncert sa uskutoční v sobotu 22. februára o 19.00 h v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca a predstavia sa na ňom všetci zahraniční lektori, ktorí sú špičkoví renomovaní saxofonisti na poli vážnej hudby. Program koncertu budú tvoriť diela skladateľov ako C. Saint-Saëns, L. van Beethoven, I. Gotkovsky, R. Kamplet či Peter Breiner, ktorý napísal štyri krátke skladby pre saxofónové kvarteto a klavír na motívy piesní Michaela Jacksona a na koncerte odznejú v svetovej premiére.

Na druhom koncerte v nedeľu 23. februára o 18.00 h v Slovenskom rozhlase vystúpi 60-členný medzinárodný saxofónový orchester a menšie zoskupenia zložené z účastníkov kurzov. Orchester Saxophobia je zložený iba zo saxofónov (od sopraninového cez sopránový, altový, tenorový, barytónový až po basový saxofón) a jednej sady bicích nástrojov. Na programe bude napríklad Narodeninový menuet od L. van Beethovena, ktorým chcú organizátori vzdať hold 250. výročiu jeho narodenia: „Je to veľmi vtipná až sarkastická a takmer zabudnutá skladba v novej úprave pre saxofónový orchester. Veľmi sa teším aj na Obrázky z výstavy od M. P. Musorgského či skladby od Camilla Saint-Saënsa a slovenského skladateľa Jevgenija Iršaia. Do programu sme tiež zaradili aj svetovú premiéru skladby od cyperského skladateľa Pascala Manoliosa pre sólový bassaxofón.“ informoval Fančovič.

 „Je skvelé, že do našich, musím povedať dosť konzervatívnych končín, môžeme priniesť aj trochu inovátorskej interpretácie klasickej hudby zo zahraničia. Saxofón je v západných krajinách už dlho považovaný za rovnocenného partnera na poli komornej hudby k ostatným nástrojom. Verím, že návštevníci oboch koncertov budú príjemne prekvapení rôznorodosťou farieb a zvukov, ktoré dokáže dobrý saxofonista z nástroja vyčarovať,“ dodal Fančovič.

Záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Bratislavy Matúš Vallo.

 (ts, ms)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.