Dvadsiate roky sa vracajú: Vo Véčku si môžete zatancovať na Swingovom Valentíne

22.1.2020
0
Fats Jazz Band

Zdroj: Fats Jazz Band

Páčil sa vám článok?

Rokom 2020 sa začína opätovne éra dvadsiatych rokov. a tak je určite vhodná doba pripomenúť si aj tie legendárne elegantné 20-te, ktoré zažili naši predkovia v 20. storočí. Urobiť tak môžete na Swingovom Valentíne vo V-klube na Námestí SNP.

Dvadsiate roky minulého storočia doslova obrátili naruby stáročiami udržiavané pravidlá, konvencie či žensko-mužské roly v spoločnosti. Práve tomuto obdobiu vďačíme za mnohé vynálezy, ktoré navždy zmenili spôsob života ľudí na celom svete. Či už to bol rozvoj automobilového priemyslu alebo automatická práčka, umývačka riadku, vysávač, chladnička, elektrická žehlička, zips, rádio, gramofón a mnohé ďalšie veci, ktoré vstúpili do života domácností. Rukou v ruke s technickými výdobytkami sa nieslo aj odbremenenie žien od prác v domácnosti, čím získali čas napríklad na pestovanie športu či chodenie do kín na ďalšiu novinku 20. rokov – nemé filmy. V neposlednom rade vďačíme práve 20. rokom za vznik nového hudobného žánru – jazzu. Jedným z prvých jazzových podžánrov boli ragtime, blues a hot jazz. Bola to hudba určená na tancovanie a zábavu mladej, uvoľnenej generácie.

A práve v duchu raného jazzu 20. rokov sa bude niesť aj valentínska tančiareň vo V-klube v sobotu 15. februára. O podujatí nám porozprávala spoluorganizátorka a speváčka skupiny Fats Jazz Band Jana Dekánková (na fotografii): „Málokedy majú ľudia možnosť vypočuť si hot jazzovú či swingovú hudbu z počiatkov jazzu v jej pôvodnej podobe, na originálne historické hudobné nástroje a bez moderných prímesí. A ešte menej zriedkavo si na ňu môžu zatancovať, keďže táto hudba nebola pôvodne koncertná, ale tanečná. Preto sme sa rozhodli priblížiť celú atmosféru tejto očarujúcej doby v podobe, v akej ju zažívali aj pred 100 rokmi, t.j. v nočnom klube, patrične oblečení a pri tanci. V sále bude pripravený dostatočne veľký tanečný parket, ale aj vyvýšené miesta pre netancujúcich poslucháčov".

Večerom bude sprevádzať swingový orchester Fats Jazz Band, ktorý hrá autentickú hot jazzovú a swingovú hudbu presne tak, ako si ju dnes môžete vypočuť zo starých šelakových platní. Hudobníci vás prenesú do obdobia 20. rokov, ale takisto vám zahrajú aj československé šlágre z 30. rokov.

​„Aby sme uviedli veci na pravú mieru, podujatie sa síce volá Swingový Valentín, ale hudba, ktorá sa v 20.rokoch hrala, nebola swing. Swingová hudba prišla až začiatkom 30. rokov. Keďže však tančiarne pod týmto názvom organizujeme už sedem rokov, nechceli sme ľudí miasť zmenou celého názvu podujatia. Preto sme mimoriadne spojili dve odlišné veci (20. roky a swing), ale dúfame, že nám to pre tentokrát veciznalí odpustia. V každom prípade bude atmosféra na tančiarni, ako by ste sa v časostroji preniesli o 100 rokov do minulosti, do obdobia prvej Československej republiky s tancami ako foxtrot či charleston a so štýlovým orchestrom na pódiu,“ dodáva Jana Dekánková.

Počas večera budete mať príležitosť naučiť sa aj základy tanečných krokov tanca charleston od lektorov tanečnej školy B-Swing, či odniesť si spomienku v podobe fotografie vo vintage fotokútiku a nebude tomu inak ani tentokrát.

Dobové štýlové oblečenie z 20. rokov síce nie je povinné, ale organizátorov (spoluorganizátorom je i Národné osvetové centrum) určite poteší.

(ms)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.