V ikonickej budove Slovenského rozhlasu vystavia obrazy Vincenta Hložníka z matičného národného pokladu

17.10.2019
Slovenský rozhlas

Zdroj: Spolok slovenských skladateľov

Páčil sa vám článok?

Sté výročie narodenia významného slovenského maliara a umelca Vincenta Hložníka si Matica slovenská uctí vystavením jeho obrazov zo zbierky Národného pokladu SR v budove Slovenského rozhlasu v Bratislave. Spoločne s Rozhlasom a televíziou Slovenska a Art Galériou Schürger Tvrdošín otvoria výstavu vernisážou s názvom VH – 100 obrazov presne v deň storočnice 22. októbra 2019.

„Výstavou výnimočných obrazov Vincenta Hložníka v ikonickej budove Slovenského rozhlasu chceme vzdať hold tomuto vzácnemu umelcovi, ktorý mal vrúcny vzťah k Matici slovenskej. Osobitne matičný tajomník Jozef Cincík vycítil v Hložníkovi ilustrátorsky cit, a tak už ako pracovník národnej ustanovizne ilustroval množstvo knižných titulov,“ povedal predseda MS Marián Gešper. V auguste a septembri tohto roku poskytla Matica slovenská Hložníkove obrazy na výstavy venované 75. výročiu SNP na Ministerstve kultúry SR v Bratislave a v Slovenskom inštitúte v Prahe. V júli 2018 si ich mohli pozrieť návštevníci Terchovskej galérie umenia v Terchovej.

„Je dôležité, aby sa slovenská verejnosť opäť mohla na vlastné oči presvedčiť, že Matica slovenská nikdy neznehodnotila žiadne umelecké či kultúrne dielo, z čoho bola pred vyše dvomi rokmi neprávom obvinená v médiách. Je smutné, že za toto klamstvo sa ustanovizni doteraz nikto ani len neospravedlnil. Verím, že pravidelné výstavy obrazov Vincenta Hložníka z národného pokladu napravia verejnú mienku,“ vyjadril sa správca MS Maroš Smolec. Vernisáž multimediálnej výstavy sa začne o 17.00 h v budove Slovenského rozhlasu a pokračovať bude o 19.00 h v Kostole Klarisiek. Matica slovenská poskytla verejnoprávnemu rozhlasu a televízii umelcove obrazy na jeden rok.

(ars)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.