VIDEO: Milan Rastislav Štefánik sa po 100 rokoch vracia na scénu v unikátnom trikovom filme

15.10.2019

Zdroj: kobas

Páčil sa vám článok?

Bol kúzelníkom, astronómom, cestovateľom, generálom, vizionárom aj dobrodruhom. Po 100 rokoch sa na Slovensko vracia Milan Rastislav Štefánika a to v prvom celovečernom trikovom filme podľa skutočných udalostí Cesta do nemožna. Jeho tvorcovia na čele s režisérom Norom Držiakom v týchto dňoch predstavujú oficiálny trailer tohto unikátneho dobrodružno-životopisného filmu, ktorý sa do kín dostane už 30. októbra 2019.

„Štefánik bol fascinujúcou osobnosťou. Od začiatku sme však vedeli, že nechceme robiť klasický životopisný film. A že nemôžeme obsiahnuť všetky aspekty jeho života, pretože bol taký pestrý, až by to vydalo na niekoľkodielny seriál. Vytvorili sme preto fantazijný svet filmu, v ktorom diváci môžu sledovať Štefánikov dobrodružný život,” priblížil režisér a animátor Noro Držiak. „Štefánika ukazujeme aj v situáciách, ktoré divák bežne nemal možnosť vidieť, pretože ho pozná viac-menej len ako postavu v generálskej čiapke. Len málokto napríklad vie, že rád zabával spoločnosť aj ako kúzelník. Mal mnoho tvári, ale všetky spájal zmysel pre humor, ktorý sa tiahne aj naším filmom,” dodal Noro Držiak.

Zdroj: kabos

​Štefánik sa v podaní herca Tomáša Mischuru predstaví vo filme ako intelektuál, generál, politik, cestovateľ, vedec, vynálezca, astronóm, národný hrdina aj kúzelník, milovník žien aj bonviván. Na svojej Ceste do nemožna zavedie divákov do svojho bohémskeho života v Paríži na začiatku minulého storočia, do vojenských misií počas prvej svetovej vojny, na expedíciu na Mont Blanc aj na Tahiti, kde nafotí prvý akt v našej histórii či na rokovania priamo za stôl s Benešom a Masarykom o vzniku prvej Československej demokratickej republiky.

„Štefánik je gigant slovenských dejín. Jeho osobnosť má zásadný význam pre každého Slováka. Jeho obrovský podiel na vzniku ČSR je často podceňovaný. Práve Štefánik bol však ten, ktorému môžeme byť vďační, že sme sa nerozplynuli a nestratili v kotle národov Európy po prvej svetovej vojne. Štefánik bol iskrou, ktorá zapálila dušu slovenského národa na ceste k vlastnému zrodeniu,“ povedal producent a kameraman filmu Michael Kaboš. „Osobnosť M. R. Štefánika je pre súčasníkov pomerne málo známa – presnejšie nedokážeme dať jeho život do historických súvislostí. Na jednej strane je najväčším Slovákom, na strane druhej ho však málokto pozná,“ dodal.

Tvorcovia preto v Ceste do nemožna odhalia aj neznáme momenty z jeho života plné drám, emócií aj humoru ako ich zažil alebo mohol zažiť samotný Štefánik. Vychádzali pritom z autentických historických materiálov, osobných spomienok, denníkových zápiskov a fotografií, ktoré spracovali do atraktívnych filmových scén.

Cesta do nemožna je unikátna hlavne spôsobom spracovania. Tvorcovia sa rozhodli pre trikový film. Kombinuje živú hereckú akciu s digitálnou animáciou vytvorenou v štúdiu a s dokumentárnym archívom. Hrdinov snímky stvárnili herci, filmári ich pomocou animácií vložili do štylizovaného výtvarného sveta naprieč kontinentmi. Náročná postprodukcia trvala takmer dva roky. V tíme boli skúsení autori, ktorí sa podieľali na oceňovaných a vizuálne inovatívnych filmoch ako True Štúr a Alois Nebel.

„Na začiatku sa to javilo ako skvelý nápad, ale neskôr sme zistili, že sme sa skutočne vydali na Cestu do nemožna. Je to prvý slovenský celovečerný trikový film a čelili sme preto mnohým výzvam, ktoré sme museli prekonávať, aby sme doviedli náš zámer k úspešnej realizácii. Je to istá paralela k Štefánikovi. Napriek všetkým ťažkostiam sme išli za našim snom,” vysvetlil producent a kameraman Michael Kaboš.

Cesta do nemožna vznikla ako slovensko-česká koprodukcia a jeho hlavným partnerom je Rozhlas a televízia Slovenska. Film vzišiel zo súbehu námetov RTVS k 100. výročiu úmrtiu M. R. Štefánika. Produkujú ho slovenská spoločnosť Media Film s českou Kabos Film & Media spoločne s Českou televíziou, RTVS a animačným štúdiom Tobogang. Projekt podporili aj slovenský Audiovizuálny fond, český Státní fond kinematografie a Creative Europe - Media.

(ts)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.