Nepočujúce deti očarili festival Jeden svet

14.10.2019

Zdroj: M.K.

Páčil sa vám článok?

Jubilejný 20. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet vyvrcholil v nedeľu večer (13. 10.) v Bratislave záverečným ceremoniálom. Počas neho zverejnila porota v zložení Alexandra Kandy Longuet, Jan Gebert a Marek Kuboš víťazný film súťažnej sekcie Slovensko a Česko za ľudské práva, v ktorej súťažilo desať filmov. Víťazným filmom sa stal dokument režiséra Pavla Pekarčíka Hluché dni.

"Je to metaforický, inovatívny, a pritom skúsený film, ktorý sa miešaním jemnej fikcie a dlhodobého pozorovania a dokumentovania dostal blízko ku svojim protagonistom. Pomáha pochopiť životné podmienky ľudí, ktorí žijú na okraji v už aj tak vylúčených komunitách. Ide o veľmi osobné filmárske gesto, ktoré vraví veľa s použitím mála. Posledný filmový obraz je taký silný, že zostane ešte dlho v pamäti," zdôvodnila svoje rozhodnutie porota festivalu.

"Rád by som sa poďakoval porote festivalu Jeden svet za to, že ocenila príbehy rómskych detí. Možno budú teraz menej 'neviditeľné'. Ďakujem aj samotným hlavným hrdinom a ich rodinám za to, že nám filmárom dovolili zachytiť ich životy v ich plnej autenticite," povedal Pekarčík, ktorý nakrúcal a navštevoval svojich protagonistov od roku 2012. Ocenený poviedkový film, ktorý mal slovenskú premiéru práve na festivalovej pôde Jedného sveta, rozpráva príbehy snov siedmich nepočujúcich detí z rómskych osád Petrová, Spišské Bystré, Kecerovce a Luník IX.

Zdroj: M.K.

"Bol by som rád, ak by sme si aj vďaka nášmu filmu uvedomili, že tie decká majú rovnaké sny a radosti ako naše deti. Nezáleží na tom, či je dieťa čierne, biele, fialové alebo marťanské, či počuje alebo nie, či rozpráva alebo nie. A o tom by tento film mal byť: mal by spájať," dodal režisér. Porotu zaujal aj film Dálava režiséra Martina Marečka a dokument Martina Páva Kibera: Príbeh slumu. Obom filmom porota udelila špeciálnu cenu.

Zdroj: M.K.

Tento rok ponúkol Jeden svet viac než 40 filmov vrátane štyroch slovenských a jednej celosvetovej premiéry. Hlavná téma festivalu, ktorý otvoril nový dokument Zuzany Piussi Ukradnutý štát, znela Stratení v súčasnosti. V jej duchu sa niesli aj všetky diskusie, ktoré druhý rok patria k jadru festivalu.

Počas festivalu sa uskutočnilo aj 20 školských projekcií, na ktorých sa zúčastnilo 1420 žiakov a žiačok z 26 bratislavských škôl. "Vďaka festivalu Jeden svet v regiónoch, našim partnerom a učiteľom a učiteľkám naprieč celým Slovenskom tieto filmy uvidí ešte oveľa viac mladých ľudí," dodal Kučera k festivalu, ktorý po ukončení bratislavskej časti poputuje do viac ako 20 miest po celom Slovensku. V poradí 21. ročník festivalu Jeden svet, ktorý organizuje nezisková organizácia Človek v ohrození, sa uskutoční v Bratislave od 14. do 20. novembra.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.