• Kultúra
  • 12.09.2019 12:12

Bratislavské korunovačné dni: Pozornosť sa upriami na symbol korunovácií na kráľovskú korunu

0 0
Bratislavské korunovačné dni
Zdroj: Facebook - Bratislava - hlavné mesto SR

Už tento víkend sa hlavné mesto vráti v čase do obdobia, keď bola Bratislava spojená s prívlastkom "korunovačná". Korunovačný sprievod mestom, slávnostná korunovačná omša, bohatý kultúrny program čakajú na nvštevníkov na Bratislavskom hrade.

V uliciach Bratislavy ste už počas letných mesiacoch mohli stretnúť šermiarov, ktorí okrem ukážok súbojov rozprávali o kráľovských insígniách a ich význame. Nebola to náhoda. "Ohlášky na blížiace sa Bratislavské korunovačné dni mohli návštevníci zachytiť nielen prostredníctvom pozvánok skupiny Tostabur v uliciach Bratislavy, ale tiež vďaka divadelnému predstaveniu Ešte jeden zázrak, ktorý rozpráva o hlavnom meste v čase korunovácií. Nielen Bratislavčania, ale aj turisti si obľúbili Korunovačný foto-video point v Michalskej veži, ktorý pripravila organizácia Bratislava Tourist Board,“ prezradil Vladimír Grežo, riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska.

Tohtoročné Bratislavské korunovačné slávnosti nebudú pripomínať konkrétnu korunováciu vybraného panovníka, pozornosť prítomných sa upriami na symbol korunovácií – na kráľovskú korunu. „Je to ideál čohosi dobrého. Aj králi prijímali korunu, aby jej slúžili.

Uhorská koruna je vnímaná ako niečo, čo je nad kráľmi a národmi, preto aj samotný podtitul podujatia znie „V mene koruny,“ hovorí Roman Bajzík, režisér podujatia.

Mesto Bratislava v spolupráci s útvarom súťaží Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) vyhlasuje dve súťaže, ktorých výsledkom by mali byť rámcové zmluvy s architektonickými ateliérmi. Tie budú pre Bratislavu riešiť menšie a stredne veľké rekonštrukcie existujúcich budov vo vlastníctve mesta alebo revitalizácie verejných priestranstiev.

​V piatok – 13.9. vyrazí do ulíc Bratislavy Detský korunovačný sprievod, ktorý pripravilo Múzeum mesta Bratislavy. Ide o druhý ročník podujatia, v rámci ktorého vyjdú do ulíc hlavného mesta žiaci v dobových kostýmoch, ktoré si vlastnoručne vyrobili s pomocou rodičov a učiteľov. Sprievod sa začne o 15.00 h pri Dóme sv. Martina na Rudnayovom námestí.
O 19.00 hod. bude Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita celebrovať.

Korunovačnú svätú omšu za Bratislavčanov. Svätú omšu bude sprevádzať Katedrálny zbor a orchester svätého Martina.
V sobotu – 14.9. vyrazí z Bratislavského hradu o 13.00 Korunovačný sprievod, ktorý sa po trase vedúcej ulicami Starého Mesta vráti späť na Bratislavský hrad. Do sprievodu, ktorý bude niesť repliky korunovačných insígnií, sa môžu zapojiť aj okoloidúci. Korunovačné insígnie budú uložené do stanu chráneného halapartníkmi. Po dvojhodinovej trase bude na hrade pripravený program, ktorého súčasťou budú ukážky výcviku dravých vtákov a nočných sov, dobová módna prehliadka, šermiarske vystúpenia a rozprávky pre deti.

V nedeľu – 15.9. bude záverečný program Bratislavských korunovačných dní patriť Korunovačnému koncertu, ktorý sa uskutoční na Primaciálnom námestí o 17.00 h s hudobným vystúpením Speváckeho zboru mesta Bratislavy a Cappellou Istropolitana.

Celý program nájdete TU.

(ts,nc)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.