Výstava v Pistoriho paláci predstavuje tvorbu žijúcej legendy slovenskej scénografie

13.4.2019
0
Roman Rjachovský

Zdroj: FB Zuzana Aufrichtová - ZA Staré Mesto

Páčil sa vám článok?

Prierezová výstava celoživotnej tvorby architekta a scénického výtvarníka Romana Rjachovského (na fotografii) je v bratislavskom Pistoriho paláci. Jej názov Pondelky plus nie je náhodný a upozorňuje na slávne televízne pondelkové divadelné hry v Československu, pre mnohé z nich Rjachovský vytvoril scénu.

"Zoznam jeho divadelných, televíznych a filmových inscenácií je početne i žánrovo veľmi rozsiahly. Tiež je jedinečným svedectvom o premenách inscenácie, ťažko predpokladať či vôbec niekto bude mať podobnú príležitosť. Ako televízny architekt začínal v roku 1965 a v neľahkých priestorových i technických podmienkach si musel so všeličím poradiť. Bol veľký experimentátor a aj osvetlením vytváral priestor na hereckú akciu," skonštatoval na piatkovej (12. 4.) vernisáži kurátor výstavy, režisér Martin Šulík. 

Na jeho dlhý hodnotiaci príhovor o tvorbe scénografa nadviazal herec Dušan Jamrich. Množstvu návštevníkov vtipne priblížil rodinnú životnú púť potomka slávnej bryndziarskej dynastie zo Zvolenskej Slatiny, ktorá trpela rozhodnutiami komunistického režimu.

Expozícia predstavuje Rjachovského inscenácie od roku 1966 do 2008. Sú to kreslené návrhy, architektonická priestorová inštalácia či fotografie z hier. Napriek rozsiahlej výstave je to menší výber z tvorby, keďže s najvýznamnejšími slovenskými režisérmi spolupracoval na vyše 350 filmoch, inscenáciách i zábavných programoch. 

O jeho význame svedčia získané prestížne národné ocenenia za celoživotné dielo, ako Zlatá kamera (2003), cena Igric (2016), cena Slnko v sieti (2018). Podľa mnohých odborníkov je 82-ročný Roman Rjachovský žijúca legenda slovenskej scénografie. Výstava potrvá do 12. mája. 

(TASR)

Páčil sa vám článok?