• Kultúra
  • 12.09.2018 12:40

Bratislavské bábkové divadlo ponúkne netradičné spracovanie Andersenovej rozprávky

0 0
Malá morská víla
Zdroj: TS

Už tento piatok uvedie BBD prvú premiéru v novej divadelnej sezóne. Mladý režisér Šimon Spišák pripravil originálnu adaptáciu známej Andersenovej rozprávky Malá morská víla.

BBD bude aj v tejto sezóne fungovať z dôvodu rekonštrukcie vlastných priestorov v provizórnych a bojových podmienkach v budove Istropolisu na Škultétyho 5. Divadlo divákom prináša moderné a progresívne divadelné inscenácie oceňované divákmi aj porotami na medzinárodných divadelných festivaloch. V tejto sezóne BBD ponúkne okrem iného netradičné spracovanie dvoch rozprávkových klasík.

Tou prvou bude Malá Morská víla od Hansa Christiana Andersena. V odvážnej adaptácii necháva režisér Spišák prehovoriť očitých svedkov udalostí: sestry malej morskej víly prinesené na javisko BBD v špeciálnych vodných nádržiach. S Andersenom sestry v mnohom nesúhlasia. V skutočnosti majú nohy a nie plutvy, ale hlavne: ich najmladšia sestra, malá morská víla, urobila veľkú chybu, keď sa zaľúbila do princa a odišla do sveta ľudí. Mohla si predsa užívať honosný podmorský svet, tak načo si komplikovať život? Neprítomnej hlavnej hrdinky sa však zastane uvádzačka večera: je predsa krásne, že sa malá morská víla vydala za svojím snom a napriek neopätovanej láske zo strany princa sa jej nezmocnil hnev. Malá morská víla odmietla návrh sestier zabiť princa, vďaka čomu sa mohla zachrániť a nepremeniť sa tak na morskú penu. Inscenácia založená na polemike o charaktere hlavnej postavy je mimoriadne vtipným a zároveň dojímavým divadelným počinom o láske, schopnosti obetovať sa a viere v ideály, ktoré nás často nútia ísť ťažšou cestou. S režisérom Spišákom spolupracovali na príprave inscenácie generačne spätí tvorcovia. Scénograficky sa inscenácie ujal Karel Czech, hudobne Jindřich Čížek.

Inscenácia je určená deťom od piatich rokov.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.