• Kultúra
  • 13.09.2017 12:30

Tanečná exotika: Japonská umelkyňa dnes predstaví tanec kamigatamai

0 0
Zdroj: Veľvyslanectvo Japonska v Slovenskej republike

Klasický japonský tanec kamigatamai dnes v Bratislave predstaví Teru Ogawa, hlavná majsterka a vedúca školy Ogawa.

Ide o jednu z najstarších škôl japonského tanca. Podujatie organizuje Veľvyslanectvo Japonska v rámci snáh o záujmu a pochopenia Japonska a jeho kultúry Slovákmi. Predstavenie sa koná o 19.00 h na Malej scéne STU (Dostojevského rad).

Tanec kamigatamai vznikol o oblasti Kamigata (Kjóto – Ósaka) v 16. storočí. Vychádza z pohybov tanca divadiel nó, kjógen a kabuki. V týchto divadelných formách účinkovali tradične muži, ale kamigatamai je doménou žien. Tanečnica „kamigatamai“ sa prostredníctvom pomalých krokov snaží o vyjadrenie svojich vnútorných pocitov. Kamigatamai sa v niektorých prameňoch označuje i ako džiutamai, nakoľko sa často predvádza za hudobného sprievodu trojstrunného nástroja šamisen a skladieb džiuta.

Kamigatamai bolo pôvodne len komorným umením, ktoré obdivovala malá skupina vplyvných patrónov, ktorí mali vycibrený zmysel pre estetično. Tanec kamigatamai je tak akýmsi kontrastom k svetoznámemu tancu divadla kabuki, ktorý sa predvádza vo veľkých divadlách za hudobného sprievodu skladieb nagauta. Hlavnými ingredienciami tohto tradičného tanca sú jemnosť, dôstojnosť elegancia, citlivosť, ale i vnútorná sila ženy. Kamigatamai sa tancuje v tlmenej a pokojnej atmosfére. Tanečnice kladú hlavný dôraz na expresívne vyjadrenie najhlbších citov a pocitov. 

(TASR, ms)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.