• Kultúra
  • 10.03.2017 18:24

Videli ste už galériu vystavenú v galérii? Otvorili výstavu fotografií Jozefa Ondzika

0 0
Videli ste už galériu vystavenú v galérii? otvorili výstavu fotografií jozefa ondzika - ondzik

Výstavu fotografií Jozefa Ondzika s názvom Pamäť otvorila riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandra Kusá. Vystavené fotografie významného slovenského dokumentaristu zachytávajú SNG v stave pred začiatkom rekonštrukcie.

Podujatie usporiadala Nadácia Slovak Press Photo ako ďalšiu v poradí pravidelných fotografických výstav v priestoroch svojej galérie. Zachytil vlastne posledný deň galérie, na druhý deň bola odovzdaná staviteľovi, povedala riaditeľka Slovak Press Photo Jana Garvoldtová na margo novootvorenej výstavy Jozefa Ondzika, člena poroty 5. ročníka prestížnej súťaže slovenskej obrazovej žurnalistiky.

Požiadal som vedenie SNG o možnosť fotografovania v galérii. Termín mi stanovili na štvrtok 14.1.2016. Tesne pred odovzdaním priestorov stavebnej firme. Tých pár hodín som nasával atmosféru. Rýchlo si robil poznámky. Intenzívne vnímal. Sedel a obedoval. sledoval stopy ľudí, zvierat, rastlín a vecí. Nechal na seba vplývať to ticho a pokoj. Nestihol som ani všetko prejsť. Chcel som sa ešte vrátiť. Na miesto, kde to najdôležitejšie už chýbalo. Kde ostali už len pamäťové stopy po jeho prítomnosti, uviedol k expozícii Pamäť Jozef Ondzik.

Výstava potrvá do 23. apríla. Prístupná je v Galérii Nadácie Slovak Press Photo v Zičiho paláci v Bratislave každú stredu a štvrtok od 13.00 do 16.30 h.

Jozef Ondzik (1964) je fotograf a lekár. Narodil sa v Humennom, žije v Bratislave. Promoval na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a v rokoch 1998-2001 študoval na Inštitúte tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave. Venuje sa predovšetkým dokumentárnej fotografii, za ktorú získal viacero ocenení - Zlatú medailu J. M. Petzwala 1984, Grand Prix International Documentary Photo Awards 2005 - Južná Kórea, Nikon Professional Award 2006 - Česká republika, Fotograf roka 2010 - Slovensko. Je jedným zo zakladajúcich členov občianskeho združenia Slovenská dokumentárna fotografia. Vydal knihy Slovensko 002 - Obrazová správa o stave krajiny (2002), Vyvolaní vyvolení - Voľby a predvolebné kampane na Slovensku (2010) a Rusíni (2012). Pôsobí aj ako lektor a kurátor.

(TASR, Foto: z plagátu výstavy archinfo.sk)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.