Malí cyklisti z Petržalky opäť zdolajú stovky kilometrov

12.6.2014
0
Malí cyklisti z petržalky opäť zdolajú stovky kilometrov - tour_petrzalka Malí cyklisti z petržalky opäť zdolajú stovky kilometrov - tour_petrzalka
Páčil sa vám článok?

V minulom roku trinásť žiakov zo základnej školy pre intelektovo nadaných žiakov prešlo na bicykloch viac ako 400 kilometrov. Tento rok pozývajú aj ostatných kamarátov z Petržalky, aby si letné dobrodružstvo užili spolu s nimi. Záštitu nad podujatím prevzali premiér Robert Fico a starosta Vladimír Bajan.

V termíne od 15. do 30. júla 2014 prejdú žiaci niekoľko stoviek kilometrov na trase Bratislava – Praha. Trasu Tour de Intelekt 2014 rozplánovali jej organizátori – Občianske združenie Intelekt a Súkromná základná škola pre intelektovo nadaných žiakov v Petržalke – na 12 etáp s tromi voľnými dňami na oddych a regeneráciu. Počas tour spoznajú žiaci nielen zaujímavé miesta a malebné prírodné zákutia, ale vyskúšajú si aj spanie pod stanom, varenie na otvorenom ohni a kúpanie v horskom potoku. Žiaci ponesú posolstvo slovenského premiéra premiérovi Českej republiky a zároveň posolstvo všetkým deťom, aby menej sedeli za počítačmi a viac času trávili vonku v prírode. Mottom tohtoročnej tour sa stal výrok pána profesora Viliama Fischera: „niet lepšej prevencie ako šport“.

„Je to akcia zameraná na zlepšenie kvality života. Kto sa hýbe, zdravo žije,“ priblížil cieľ prázdninovej aktivity jeden z organizátorov Petr Orság. Trasa bude viesť z Bratislavy cez České Budějovice do Prahy jednou z najkrajších oblastí Českej republiky. Ide o otvorenú 15 dňovú cyklotúru z Bratislavy do Prahy po cestách II. a III. triedy, ktoré sú odporúčené pre cykloturistiku. „Náročnosť etáp sme volili tak, aby deti, pre ktoré je táto akcia primárne určená, trať bez problémov zvládli, aby si výlet užívali najmä ako dobrodružstvo a spoznávali nielen nové miesta ale aj nových ľudí“, dodal Petr Orság. Presnú trasu a celý harmonogram tour je k dispozícii na webstránke www.intelekt.sk. Deti môžu ich rodičia na Tour de Intelekt 2014 prihlásiť do konca júna na intelekt@intelekt.sk u organizátorov. Tour de Intelekt 2014 odštartujú premiér Robert Fico a starosta Vladimír Bajan dňa 15. júla 2014 o 10.00 h pred Úradom vlády SR.

Petržalská samospráva deklaruje svoju podporu športu nielen šírením osvety medzi petržalskými žiakmi, ale aj usporadúvaním rôznych športových aktivít počas celého roka. Či už je to Olympijský festival nádejí Petržalka 2014 alebo Petržalka v pohybe, Concrete Jungle Jam, penalta, či uličný basketbal a futbal. Tento rok pre žiakov pripravila mestská časť aj špeciálnu aktivitu vo forme úplne nového športu z Kanady s názvom KIN-BALL. V minulom roku revitalizovala samospráva päť športovísk pre staršiu mládež a k dnešnému dňu opravila ďalšie tri. Do konca roka pribudne ďalších šesť opravených hracích plôch. K nim pribudne čoskoro aj prvá petržalská verejná plaváreň a bowlingové centrum.

„Minuloročnú Tour de Intelekt som si veľmi užila. Bol to nielen obrovský zážitok, ale aj skúška. Trasy, ktoré sme každodenne zdolávali, neboli náročné, a keď sa stalo, že niekto nevládal, tak sme sa navzájom povzbudzovali alebo sme jednoducho zosadli a kráčali popri bicykli. Boli sme super partia, v ktorej aj keď boli niekedy rozpory, vždy sa rýchlo urovnali. Dokázali sme si navzájom pomôcť alebo len utešiť, či povzbudiť druhého kamaráta. Už sa neviem dočkať, kedy si opäť zopakujeme túto akciu, spanie v stane, varenie jedla na ohnisku, kúpanie v rieke a hlavne veľa zábavy.“

(lea)


Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní Bratislavských novín. © 1998-2014 Nivel Plus. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Páčil sa vám článok?